Pierwszy set starcia niżej notowanego Polaka z Kazachem był wyrównany, żaden z tenisistów nie był w stanie przełamać rywala i o wyniku decydował tie-break. Minimalnie lepszy okazał się 142. w rankingu ATP Skatow, który w drugiej partii całkowicie zdominował 260. w światowym zestawieniu przeciwnika. To było pierwsze starcie tenisistów.

O wiele lepiej poszło wcześniej Świątek, która była w Brisbane zdecydowanie lepsza od rywalki. Zarówno w pierwszym, jak i drugim secie sobotniego starcia Świątek do zwycięstwa wystarczyły dwa przełamania, chociaż Putincewa miała break pointa już w pierwszym gemie. Wyżej notowana raszynianka szybko opanowała sytuację i ostatecznie wygrała 6:1, 6:3. To był drugi mecz tych tenisistek i drugie zwycięstwo Polki. Wcześniej mierzyły się w 1/8 finału turnieju w Ostrawie - liderka światowego rankingu triumfowała 6:4, 6:4.

Jestem całkiem zadowolona ze swojego występu. W pierwszych meczach sezonu zawsze jest się trochę bez wprawy. Cieszę się, że w ważnych momentach byłam naprawdę opanowana – powiedziała Świątek po spotkaniu, cytowana na oficjalnej stronie WTA.

W niedzielę odbędą się trzy pozostałe mecze rywalizacji polsko-kazachskiej: Hubert Hurkacz zmierzy się z Alexandrem Bublikiem, Magda Linette z Zhibek Kulambayevą, a w mikście Świątek i Hurkacz zagrają z Kulambayevą i Bublikiem.

Drużynę biało-czerwonych tworzą ponadto Weronika Falkowska, Alicja Rosolska, Kacper Żuk i Łukasz Kubot.

Wcześniej w "polskiej" grupie Szwajcaria pokonała Kazachstan 5:0.

Turniej rozgrywany jest w trzech miastach: Perth, Brisbane i Sydney. W pierwszej edycji United Cup bierze udział 18 reprezentacji. Podzielono je na sześć grup, których zwycięzcy (plus jeden przegrany z najlepszym bilansem) zagrają w dniach 6 i 7 stycznia o awans do półfinałów. Finał w Sydney zostanie rozegrany 8 stycznia.