To był mecz, w którym zawodnicy punkty głównie wygrywali po własnym serwisie. Taki stan rzeczy w pierwszym secie utrzymywał się do wyniku 5:4. W kolejnym gemie Polak za trzecim podejściem wygrał piłkę setową przy podaniu rywala.

W drugiej partii historia dokładnie się powtórzyła. Australijczyk (74. ATP) w całym meczu miał zdecydowanie większe problemy z wykorzystaniem własnego serwisu. Te gemy zdecydowanie dłużej trwały. Gdy piłkę przejmował wrocławianin, to z jego serwami, w tym 16 asów, rywal miał duże kłopoty. Statystyki O'Connella w wielu elementach były zdecydowanie gorsze, np. zagrania kończące czy punkty z returnów. Hurkacz w drugim secie wykorzystał trzecią piłkę meczową.

Polak, aktualnie 14. w światowym zestawieniu, rywalizację w Stuttgarcie singlu rozpoczął od 2. rundy, w pierwszej miał tzw. wolny los. Jego pierwszym przeciwnikiem był Japończyk Yosuke Watanuki, który odpadł z turnieju po trzysetowej walce.

Hurkacz w półfinale zagra ze zwycięzcą pary, w której wystąpią francuski weteran Richard Gasquet i faworyt gospodarzy, Niemiec Jan-Lennard Struff.

Polak w deblu w parze z Amerykaninem Marcosem Gironem przegrał już w pierwszej rundzie z rozstawionymi z nr 3 Meksykaninem Santiago Gonzalezem i Francuzem Edouardem Rogerem-Vasselinem.