Hurkacz, 17. w rankingu ATP, w pierwszej rundzie prestiżowego turnieju w Chinach miał wolny los. W kolejnej pokonał Australijczyka Thanasiego Kokkinakisa (69.).

Z Yu Hsiou Hsu (184. w ATP) rywalizował po raz pierwszy.

Polak już przy drugiej próbie w pierwszym secie przełamał serwis rywala. Podobna historia mogła się wydarzyć także w piątym gemie. Hurkacz miał nawet trzy breakpointy, ale ostatecznie rywal z Azji się wybronił. Podobny przebieg miała druga partia. Hurkaczowi również raz udało się przełamać podanie zawodnika z Tajwanu.

Najmocniejszą bronią wrocławianina był tradycyjnie serwis - posłał 12 asów, w tym zagranie kończące mecz, podczas gdy niżej notowany tenisista tylko trzy. Hurkacz w każdym elemencie okazał się lepszym zawodnikiem i awansując do czwartej rundy wyrównał najlepszy wynik w karierze w Szanghaju. W roku 2019 przegrał w trzech setach z Grekiem Stefanosem Tsitsipasem.

W 1/8 finału wrocławianin zmierzy się ze zwycięzcą pojedynku pomiędzy Chińczykiem Zhizhen Zhangiem a Amerykaninem Brandonem Nakashimą.

W Szanghaju rywalizował także Jan Zieliński w deblu. W parze z Monakijczykiem Hugo Nysem odpadł w pierwszej rundzie z rozstawionymi z numerem piątym Argentyńczykami Maximo Gonzalezem i Andresem Moltenim 4:6, 4:6.