Zjawisko, określane we Włoszech jako "Sinnermania", dotarło na ulicę San Gregorio Armeno w Neapolu, gdzie znajdują się odwiedzane przez dziesiątki tysięcy ludzi warsztaty szopkarzy.

Sinner obok Maradony i Zielińskiego

W ich kramach można kupić zarówno tradycyjne, słynne neapolitańskie szopki ze Świętą Rodziną i pasterzami, jak i figurki znanych osobistości ze świata polityki, sportu, show-biznesu, kultury. Są wśród nich zawsze statuetki piłkarzy na czele z Maradoną oraz obecnymi gwiazdami klubu Napoli. W tym zaszczytnym gronie znalazł się też między innymi Piotr Zieliński.

Reklama

Ale ostatnio w pracowniach szopkarskich doszło do wielkiej zmiany. Rozchwytywana jest podobizna Sinnnera, który niedawno dwa razy pokonał numer 1 na świecie, czyli Novaka Djokovica i doprowadził włoską drużynę do zdobycia Pucharu Davisa pod koniec listopada; po raz pierwszy od 47 lat.

Nic zatem dziwnego, dodają włoskie media, że 22-latek z okolic Bolzano na północy Włoch podbił także królestwo szopek w Neapolu i stał się ich gwiazdą.

Włoch następcą Djokovica

Artyści bardzo szybko po jego ostatnich triumfach wykonali jego figurkę; w czapce z daszkiem na rudej czuprynie i z podniesioną rakietą tenisową.

Niewątpliwie najbardziej poszukiwana jest teraz figurka Sinnera. Zdobycie Pucharu Davisa przez Włochów wywołało ogromny popyt na jego figurkę - powiedział mistrz sztuki szopkarskiej Marco Ferrigno. "Wyprzedza nawet piłkarzy z klubu Napoli" - zauważył.

Młody tenisista wskazywany jest we Włoszech jako potencjalny następca Djokovica.