Kolejną przeciwniczkę Świątek pozna we wtorek, gdy odbędzie się mecz 2. rundy z udziałem dwóch Rosjanek - Jekateriny Aleksandrowej (rozstawionej z numerem 14.) z Eriką Andriejewą.

Świątek jest jedną z pięciu kobiet, które dwukrotnie zdobyły tytuł mistrzyni w grze pojedynczej w Dausze (2022, 2023 - PAP) i stara się zostać pierwszą, która wygra trzy tytuły w tej imprezie, istniejącej od 2001 roku - napisano na stronie WTA.

Świątek popełniła tylko dziewięć niewymuszonych błędów

Poniedziałkowy mecz Polki z Rumunką był dość jednostronny. Cirstea, znana z ofensywnego stylu, starała się narzucić Świątek swoje warunki, ale znakomicie dysponowana liderka rankingu WTA potrafiła odpowiedzieć na większość jej zagrań. Na dodatek świetnie trafiała w okolice bocznej linii, przez co Rumunka nie była w stanie odbić tych piłek.

Oba sety miały podobny przebieg. W pierwszym faworytka przełamała serwis rywalki przy stanie 2:1 i do końca tej partii wygrała już wszystkie gemy (zacięty był tylko szósty).

W drugim secie wyrównana walka trwała jedynie do stanu 1:1. Wówczas Świątek wygrała gema przy podaniu rywalki, a potem wszystkie do końca. Spotkanie zakończyła po drugiej piłce meczowej.

Przewagę Polki widać było też w statystykach. Świątek popełniła tylko dziewięć niewymuszonych błędów, a rywalka - aż 20. Jeżeli chodzi o tzw. winnery, to wyżej klasyfikowana tenisistka zaliczyła ich dwa razy więcej niż Rumunka (16-8).

Fręch odpadła, Linette gra dalej

Cirstea, 22. w najnowszym rankingu WTA (awansowała o cztery lokaty), jeszcze nigdy nie wygrała z 22-letnią Polką. W ubiegłym roku w ćwierćfinale turnieju WTA 1000 w Indian Wells Świątek triumfowała w dwóch setach, natomiast w 2022 roku w 1/8 finału wielkoszlemowego Australian Open - w trzech.

Uwielbiam tutaj grać. Jestem zadowolona z tego meczu, to był naprawdę solidny występ - przyznała Świątek jeszcze na korcie, w krótkiej rozmowie tuż po meczu.

Wczoraj miałam wolne, nie spodziewałam się tego. Padał deszcz, więc nie mogłam trenować - dodała.

Zapytana o to, że zaczęła właśnie 90. tydzień jako liderka światowego rankingu tenisistek, odparła, że "skupia się na każdym kolejnym meczu".

Ale będąc młodą tenisistką, nie myślałam, że uda mi się osiągnąć takie rzeczy - zaznaczyła.

Wcześniej w singlu w Dausze zaprezentowały się dwie Polki - obie grały pojedynki 1. rundy. Magda Linette pokonała Japonkę Nao Hibino 6:1, 6:4, natomiast Magdalena Fręch przegrała z byłą liderką światowego rankingu Białorusinką Wiktorią Azarenką 3:6, 6:3, 3:6.

Wynik meczu 2. rundy gry pojedynczej (1/16 finału)
Iga Świątek (Polska, 1) - Sorana Cirstea (Rumunia) 6:1, 6:1