Pierwszy turniej odbył się w Warszawie w 2015 roku, ale nie była to udana inauguracja. Rozpadający się jednodniowy tor i problemy z maszyną startową spowodowały przerwanie turnieju po trzech seriach startów. Także późniejsze oficjalne pożegnanie najbardziej utytułowanego polskiego żużlowca Tomasza Golloba nie wypadło zbyt okazale.

Reklama

Wyniki zostały jednak zaliczone, a pierwszym triumfatorem stołecznego turnieju został Słoweniec Matej Zagar. Na najniższym stopniu podium stanął wówczas Jarosław Hampel.

W kolejnych latach było już znacznie lepiej, turnieje były ciekawe, a niepowtarzalną atmosferę tworzyli kibice szczelnie wypełniający największy stadion w kraju. Do tej pory reprezentantowi Polski nie udało się jednak zwyciężyć w Warszawie. Najbliższy tego był Maciej Janowski - drugi w 2017 i 2018 roku. W 2019 roku trzecie miejsce zajął Patryk Dudek, a ostatni jak do tej pory turniej na Narodowym wygrał Duńczyk Leon Madsen. Kolejne dwa turnieje zostały odwołane z powodu pandemii.

Reklama

Zmarzlik faworytem zawodów

Reklama

Do PGE Narodowego szczęścia nie ma najlepszy żużlowiec ostatnich lat, dwukrotny mistrz świata i srebrny medalista poprzedniej edycji Zmarzlik, który wygrał w karierze 16 turniejów GP, ale tutaj jeszcze nigdy nie stanął na podium. W sobotę będzie jednak faworytem. Zdecydowanie wygrał pierwszą eliminację w Gorican, świetnie też spisuje się w ekstralidze.

Oprócz Zmarzlika w sobotę zaprezentują się czterej Polacy: drugi w Gorican Janowski, Dudek, Paweł Przedpełski oraz Maksym Drabik, któremu przyznano "dziką kartę". Rezerwowymi będą Jakub Miśkowiak i Ukrainiec Witalij Łysak.

Tegoroczny cykl mistrzostw świata składa się z 11 eliminacji, w tym czterech w Polsce. Ostatni turniej zaplanowano na początek listopada w Oceanii, ale na razie nie wyznaczono jego miejsca.

Początek turnieju na PGE Narodowym o godz. 19.00. Dzień wcześniej odbędą się eliminacje, na podstawie których zostaną przyznane numery startowe.

Czołówka klasyfikacji MŚ po pierwszym turnieju:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 20 pkt GP
2. Maciej Janowski (Polska) 18
3. Mikkel Michelsen (Dania) 16
4. Anders Thomsen (Dania) 14
5. Leon Madsen (Dania) 12
6. Matej Zagar (Słowenia) 11
7. Robert Lambert (W. Brytania) 10
8. Jason Doyle (Australia) 9
...
12. Patryk Dudek (Polska) 5
16. Paweł Przedpełski (Polska) 1

Pozostałe turnieje GP:

28 maja – Praga (Czechy)
4 czerwca – Teterow (Niemcy)
25 czerwca – Gorzów Wlkp.
13 sierpnia – Cardiff (Walia)
27 sierpnia – Wrocław
10 września – Vojens (Dania)
17 września – Malilla (Szwecja)
1 października – Toruń
5 listopada – Oceania