Trzykrotny mistrz świata na gorzowskim torze stawiał pierwsze kroki w dorosłym żużlu, a potem przez wiele lat jeździł w barwach miejscowej Stali, z którą rozstał się dopiero po zakończeniu poprzedniego sezonu przechodząc do Motoru Lublin. Turnieje GP na stadionie im. Edwarda Jancarza wygrał w 2014 i 2020 roku.

Reklama

"Na pewno faworyt jest jeden. Cały czas się mówi się o Bartku i myślę, że teraz jest w bardzo wysokiej formie. Czy to wykorzysta? Trudno przesądzić. Turnieje w Gorzowie Wlkp. kończyły się wieloma niespodziankami, nieraz zwyciężali debiutanci czy zawodnicy, którzy długo nic nie wygrywali, chociażby Anders Thomsen w ubiegłym roku. Dlatego myślę, że w sobotę będzie ciekawie" – powiedział PAP trener Stali Gorzów Stanisław Chomski.

W jego ocenie gorzowski tor potrafi być nieprzewidywalny, szczególnie przy zmiennej pogodzie. To sprawia, że w takich sytuacjach należy szybko znaleźć optymalne ustawienia sprzętu, co nie jest łatwe.

"Emocje będą na pewno. Staramy się, jeśli nam pozwoli szefostwo zawodów, tak przygotować tor, by wyścigi były zarówno widowiskowe dla kibiców, jak i bezpieczne dla zawodników" – dodał Chomski.

Reklama

Na liście startowej jest czterech Polaków. Oprócz trzech stałych uczestników SGP 2023, czyli Zmarzlika, Macieja Janowskiego i Patryka Dudka, z "dziką kartą" wystartuje zawodnik miejscowej Stali Szymon Woźniak. Natomiast rezerwowymi będą jego klubowi koledzy Oskar Fajfer i Wiktor Jasiński.

Początek sobotnich zawodów o godz. 19. Dotychczas organizatorzy sprzedali ponad 13 tys. biletów, a na trybunach jest 15 tys. miejsc siedzących.

Po czterech turniejach GP liderem klasyfikacji MŚ jest Zmarzlik, który uzbierał 70 punktów. 12 mniej ma drugi Australijczyk Jack Holder, a trzeci jest jego rodak Jason Doyle - 54.

W Gorzowie Wlkp. turnieje GP odbyły się do tej pory 11-krotnie. Ubiegłoroczny wygrał Thomsen, przed Słowakiem Martinem Vaculikiem i Zmarzlikiem. Tym samym całe podium zajęli ówcześni żużlowcy Stali Gorzów. Czwarty był Dudek.

Reklama

Sobotnie zmagania seniorów poprzedzi drugi turniej SGP 2, czyli mistrzostw świata juniorów, który rozpocznie się o godz. 19. Z "dziką kartą" wystąpi w Oskar Paluch z miejscowej Stali. MŚJ składają się z trzech finałowych rund. Tegoroczna rywalizacja zakończy się 15 września, w duńskim Vojens. Tytułu mistrzowskiego broni Mateusz Cierniak.

2 czerwca tego roku pierwszy turniej SGP 2 w Pradze zdominowali Polacy. W finale Cierniak wyprzedził Bartłomieja Kowalskiego, Damiana Ratajczaka i Norwega Mathiasa Pollestada.

Czołówka klasyfikacji generalnej GP po czerech turniejach: 1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 70 pkt 2. Jack Holder (Australia) 58 3. Jason Doyle (Australia) 54 4. Fredrik Lindgren (Szwecja) 52 5. Martin Vaculik (Słowacja) 48 6. Leon Madsen (Dania) 42 7. Robert Lambert (W. Brytania) 42 8. Daniel Bewley (W. Brytania) 41 ... 13. Patryk Dudek (Polska) 23 14. Maciej Janowski (Polska) 21 16. Bartłomiej Kowalski (Polska) 4Terminy pozostałych turniejów: 15 lipca - Malilla (Szwecja) 12 sierpnia - Ryga (Łotwa) 2 września - Cardiff (W. Brytania) 16 września - Vojens (Dania) 30 września - Toruń

autor: Marcin Rynkiewicz