Ryga miała gościć najlepszych żużlowców świata już w 2014 roku, ale wówczas zawody przeniesiono do Dyneburga. W sobotę premiera nastąpi na terenie kompleksu Bikernieki, znanego przede wszystkim z toru samochodowego. Cykl wraca na Łotwę po pięcioletniej przerwie.

Reklama

Tradycyjnie już od kilku lat jednym z faworytów każdego turnieju GP jest trzykrotny mistrz świata Bartosz Zmarzlik. Nie inaczej będzie w sobotę w Rydze, gdzie wystąpią także pozostali polscy stali uczestnicy cyklu Patryk Dudek i Maciej Janowski.

Zmarzlik pewnie zmierza po kolejny tytuł

Zmarzlik jest liderem mistrzostw i pewnie zmierza po kolejny tytuł. W klasyfikacji generalnej na cztery turnieje przed końcem rywalizacji ma 20 punktów przewagi nad Szwedem Fredrikiem Lindgrenem i 23 nad kontuzjownym ostatnio Australijczykiem Jackiem Holderem, którego występ w Rydze stoi pod znakiem zapytania.

Reklama

Jeśli Polak po raz czwarty stanie na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata, dołączy do takich sław speedwaya jak Nowozelandczyk Barry Briggs, Duńczyk Hans Nielsen i Amerykanin Greg Hancock. Bardziej utytułowani pozostaną tylko Szwed Ove Fundin (5 zwycięstw) oraz jego rodak Tony Rickardsson i Nowozelandczyk Ivan Mauger (po 6).

Zmarzlik wygrał w tym roku już trzy turnieje, a tylko raz nie znalazł się w finale - w poprzedniej eliminacji w szwedzkiej Malilli. Pozostali Polacy na razie nie zachwycają, ale ich niedawne występy napawają optymizmem. Dudek w Malilli był trzeci, a Janowski w finale Drużynowego Pucharu Świata we Wrocławiu efektowną szarżą w ostatnim wyścigu zapewnił Polakom zwycięstwo.

Z "dziką kartą" w Rydze wystartuje reprezentant gospodarzy Andrzej Lebiediew. Początek zawodów o godz. 17.00 polskiego czasu.

Czołówka klasyfikacji GP: 1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 102 pkt 2. Fredrik Lindgren (Szwecja) 82 3. Jack Holder (Australia) 79 4. Martin Vaculik (Słowacja) 69 5. Daniel Bewley (W. Brytania) 69 6. Jason Doyle (Australia) 69 7. Leon Madsen (Dania) 63 8. Robert Lambert (W. Brytania) 63 ... 11. Patryk Dudek (Polska) 44 13. Maciej Janowski (Polska) 33 18. Bartłomiej Kowalski (Polska) 4 22. Szymon Woźniak (Polska) 1 Terminy pozostałych turniejów: 2 września - Cardiff (W. Brytania) 16 września - Vojens (Dania) 30 września - Toruń