Od początku środowego meczu w Bilbao inicjatywa należała do podopiecznych trenera Jose Mourinho. Stołeczny zespół prowadzenie mógł objąć już w 12. minucie, ale rzutu karnego nie wykorzystał Cristiano Ronaldo. Portugalczyk zrehabilitował się pięć minut po przerwie, kiedy to po dośrodkowaniu pokonał bramkarza strzałem głową. Był jego 44. gol ligowy w tym sezonie.

>>>Athletic Bilbao - Real Madryt 0:3. Zobacz gole

Jednak jeszcze w pierwszej połowie Ronaldo zaliczył asystę przy trafieniu Niemca Mesuta Oezila. A ten z kolei otworzył drogę do bramki Argentyńczykowi Gonzalo Higuainowi.

Gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Javiego Martineza w 72. minucie.

Tym samym Jose Mourinho został pierwszym trenerem, który zdobył ze swoimi drużynami tytuły w trzech uchodzących za najlepsze ligach w Europie: Anglii, Włoszech i Hiszpanii. Był także mistrzem rodzimej ekstraklasy z FC Porto.

W tym sezonie Real pod jego wodzą ustanowił też rekord w ilości zdobytych goli w lidze. Obecnie licznik wskazuje 115. Przegrał tylko dwa mecze ligowe - 0:1 z Levante i 1:3 z Barceloną. Ostatnio 10 grudnia 2011. Wygrał 30 spotkań i cztery zremisował.

Przed rokiem Portugalczyk poprowadził "Królewskich" do zdobycia Pucharu Króla.

Ekipa z Madrytu zakończyła trzyletnią dominację w lidze Barcelony, która po raz 23. zostanie wicemistrzem Hiszpanii. W katalońskim klubie Mourinho pracował jako asystent trenera w latach 1996-2000.