Juszczenko przebywa z jednodniową roboczą wizytą w Warszawie. Spotkanie z prezydentem Kaczyńskim to pierwszy punkt jego wizyty, a przygotowania do Euro 2012 były jednym z tematów ich rozmowy.

Reklama

"Wszystkie sprawy związane z Euro 2012 domkniemy na czas" - zapewnił prezydent Ukrainy. "Chcę zapewnić, że strona ukraińska działa zgodnie z harmonogramem" - podkreślił Juszczenko. Prezydent Ukrainy stwierdził, że w drugiej połowie roku zostaną oddane do eksploatacji dwa stadiony: w Doniecku i Dniepropawłowsku.

"Trwają prace nad renowacją stadionu w Kijowie. Buduje się stadion w Charkowie. W stadium przygotowawczym są prace związane z budową stadionów we Lwowie i Odessie" - mówił Juszczenko. Dodał, że w ukraińskich miastach, w których odbędą się mecze podczas Euro 2012, buduje się ponad sto 4- i 5-gwiazdkowych hoteli.

Ukraiński prezydent zaznaczył, że "niezwykle ważna sprawa to rozszerzenie sieci drogowej i kolejowej między Ukrainą a Polską". Zapowiedział opracowanie studium rozbudowy sieci kolei europejskiej do Lwowa i Kowla.

Prezydenci podpisali dokument noszący nazwę: Wspólna Deklaracją w sprawie pogłębienia współpracy między Ukrainą a Polską na drodze przygotowań do finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Stosowną umowę w sprawie współpracy przy organizacji mistrzostw, których Polska i Ukraina są współgospodarzami, podpisał premier Donald Tusk podczas swojej wizyty w Kijowie.

Jak zapowiedział prezydent Lech Kaczyński, wkrótce we Lwowie odbędzie się spotkanie z prezydentami miast Euro 2012. Prezydent powiedział, że w sprawie organizacji Euro 2012 jest potrzebna bardziej ścisła współpraca między prezydentami i rządami Polski i Ukrainy, przede wszystkim w kwestii infrastruktury drogowej.