Pacquiao, powszechnie uważany za najlepszego dziś boksera na świecie bez względu na kategorię wagową, jest bohaterem narodowym na Filipinach. Niedawno został mianowany podpułkownikiem armii rezerwowej.

Reklama

Wniosek w sprawie popełnieniu przez niego przestępstwa skarbowego, poprzez zaniżenie zaliczek z tytułu podatków za 2010 rok, wpłynął w tym tygodniu do prokuratury, która podejmie teraz decyzję czy skierować sprawę do sądu. Pięściarzowi może grozić nawet do dwóch lat więzienia, jeśli zarzuty się potwierdzą.

Pacquiao jest jedynym w historii bokserem, który sięgnął po pasy mistrzowskie w ośmiu kategoriach, od muszej do junior średniej. Ostatnio występował w półśredniej i obronił tytuł mistrza świata organizacji WBO, pokonując w Las Vegas na punkty Meksykanina Juana Manuela Marqueza. Dochód ze sprzedaży biletów na ten pojedynek wyniósł ponad 11,6 mln dolarów i był najwyższy w ubiegłym roku w zawodowym boksie.

33-letni Filipińczyk ma na koncie 54 zwycięstwa (38 przez nokaut), a także trzy porażki. Po raz ostatni przegrał jednak siedem lat temu. Niedawno został sklasyfikowany na 24. miejscu na świecie wśród najbogatszych sportowców według magazynu "Forbes".