Sprawa mistrzostwa świata rozstrzygnie się na torze Interlagos w Sao Paulo. Około 19.30 czasu polskiego wszystko będzie jasne. Chyba, że wcześniej dojdzie do wypadku lub innej nieprzewidzianej sytuacji.

Najmniejsze szanse na tytuł ma kierowca Ferrari Kimi Raikkonen (100 punktów). Największe - Lewis Hamilton z McLarena (107). "Najważniejsze to przejechać pierwszy zakręt, bez zbędnego ryzyka i brawury" - twierdzi Brytyjczyk.

Co na to Alonso, który traci do Hamiltona 4 punkty? "Po pierwsze muszę dojechać do mety. Szanse na tytuł i tak mam niewielkie" - mówi aktualny mistrz świata, dla którego będzie to ostatni start w McLarenie.

Przed najbardziej dramatyczną rozgrywką w F1 od 21 lat głos zabrali starzy mistrzowie. Niki Lauda nie zostawia suchej nitki na Alonso. "Nigdy w życiu nie widziałem gościa, który zachowywałby się w ten sposób. Do ludzi, z którymi się pracuje, trzeba mieć choć minimum szacunku. Słyszałem, że kiedy jego szef wchodzi do pokoju i mówi: „cześć”, Alonso się odwraca."

Lauda stracił na chwilę panowanie nad sobą. "Ma pretensje, że nie jest w zespole numerem 1? K... przecież wiedział, że nim nie będzie". Inny mistrz sir Jackie Stewart trzyma kciuki za Hamiltona. "Ja w swoim debiutanckim sezonie zająłem trzecie miejsce, Lewis walczy o tytuł. I mam nadzieję, że tym mistrzem zostanie. Jedyne, co musi zrobić, to przez 300 km utrzymywać w ryzach pięć tysięcy części, z których składa się bolid".

Z kolei Nelson Piquet ma swoją teorię na temat konfliktu w McLarenie. "Alonso przesadza, nie ma żadnego spisku przeciw niemu. To psychologiczna gra z Hamiltonem. Hiszpan chce mieć psychiczną przewagę, tak, jak ja chciałem mieć nad Nigelem Mansellem mówiąc mu, że jest głupi i ma brzydką żonę".

Robert Kubica z BMW Sauber ma w Brazylii jedno zadanie - obronić 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Heikki Kovalainen z ING Renault traci do niego 5 punktów. Polak startuje na Interlagos w kasku, w którym dominuje czarny kolor. Wymowny gest na zakończenie sezonu, w którym ani razu nie stanął na podium.