Umowa na organizację GP Monako wygasa z końcem sezonu 2022 i nadal nie wiadomo, czy zostanie przedłużona na kolejne lata. Na liście oczekujących, którzy chcą ją organizować, jest aktualnie kilka państw i miast. Większość z nich jest gotowa zaakceptować warunki finansowe, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać licencję ze strony FIA i promotora Liberty Media.

Reklama

Jesteśmy w stałym kontakcie z księciem Albertem, który nie kryje, że bardzo mu zależy na utrzymaniu rundy F1 w Monte Carlo. Rozmawiamy z organizatorami, omawiamy problemy finansowe, które obecnie są głównym powodem braku porozumienia. Pod uwagę trzeba brać stanowisko innych, którzy płacą o wiele wyższe opłaty licencyjne niż Monako - powiedział szef F1.

Podwyższenie opłat

Opłaty znacznie wzrosły w ostatnich latach, a Monako zawsze płaciło minimalną, symboliczną stawkę. Teraz, gdy lista chętnych jest szeroka, także organizatorzy z Monako otrzymali ofertę znacznego podwyższenia opłat.

Reklama

Pracujemy nad powiększeniem kalendarza w kolejnych sezonach, być może nawet do 25 rund - wyjaśnił Domenicali. Dodał jednak, że Monte Carlo pewnego miejsca na liście organizatorów nie ma, pomimo zaangażowania księcia Alberta.

"Książę Albert osobiście interweniował..."

Książę Albert osobiście interweniował w negocjacjach, gdyż przedstawiciele Automobilklubu Monako nadal grają bardzo ostro i stanowczo. W takim przypadku pośrednik był potrzebny, aby pomóc stronom dojść do porozumienia - potwierdził także mistrz świata F1 z 2016 roku Niemiec Nico Rosberg, który na co dzień mieszka w Monako i popiera utrzymanie rundy na ulicznym torze w Monte Carlo.

Runda w Monako nie jest jedyną zagrożoną w kalendarzu na następne sezony. Problemy może mieć także GP Belgii, a GP Francji w sezonie 2023 już zostało skreślone.

Popyt na organizację rund F1 jest bardzo, bardzo wysoki i promotor Liberty Media musi wybrać tych organizatorów, którzy są gotowi ponieść opłaty licencyjne. Takie są prawa rynku - zakończył Domenicali, były szef teamu Ferrari.