Magic grają rewelacyjnie. Co możecie osiągnąć w tym sezonie?

Reklama

Dwight Howard: Interesuje nas tylko mistrzostwo.

Nie przesadza pan? Są jednak silniejsze drużyny.

Możemy wygrać z każdym. Z każdym. Na razie jesteśmy dobrym zespołem, ale - ma pan rację - nie wielkim. A mistrzostwo może zdobyć tylko wielki zespół. Najważniejsze, że mimo pokonywania kolejnych rywali, cały czas o tym pamiętamy. Wygraliśmy kilka ważnych meczów, ale nikomu z tego powodu nie odbiło.

Sezon jest na tyle długi, że każdy zespół musi mieć kryzys. Nie obawia się pan, że nie utrzymacie tak wysokiej formy do fazy play off?

To, że teraz gramy dobrze, na pewno będzie miało jakiś wpływ na play offy. Przede wszystkim zostanie w nas pewność siebie – skoro wygrywamy w sezonie zasadniczym, to nie ma powodu, by nie powtórzyć tego potem. Ale to prawda, że klasę zespołu poznaje się dopiero w play offach. Nie boję się, bo wierzę w nasz zespół. Mamy szansę dokonać naprawdę wielkich rzeczy. Szkoda byłoby ją zmarnować.

Najgroźniejsza broń Magic to pan?

Bez przesady... Jesteśmy zgrani, co ma duże znaczenie, ale zdecydowanie najbardziej liczy się nasza pewność siebie. Jeżeli wychodzimy na boisko pewni zwycięstwa, nie ma na nas silnych.

Patrick Ewing, jeden z waszych trenerów, grał w NBA przez 17 sezonów. Jak można przetrwać w tej lidze tyle lat?

Nieprawdopodobne, prawda? Mogę panu powiedzieć, co ja robię, żeby tu przetrwać. Co najmniej trzy razy w tygodniu jestem w siłowni. Przed każdym meczem i treningiem długo rozgrzewam mięśnie i stawy, a po meczu okładał je lodem. Dużo odpoczywam, dużo śpię, często chodzę do masażysty. Robię wszystko, co można zrobić, by ciało było sprawne. Niby małe rzeczy, ale bez nich nikt tu nie przetrwa. W tej lidze jest naprawdę ciężko, kibice być może nie zdają sobie sprawy, jak ciężko. Co wieczór każdy chce ci udowodnić, że jest tak samo dobry jak ty. To, co wymieniłem wcześniej, to drobiazgi, które prowadzą do celu. Aha, jeszcze jedno, chyba najważniejsze - każdego dnia powtarzam sobie, że mogę być najlepszy na świecie. Bez tej pewności siebie nie ma czego szukać w NBA.

Marcin Gortat powtarza, że ostro gracie przeciwko sobie na treningach.Jest dobrym uczniem?

Bardzo dobrym. Jak to określić... To, jak Marcin chce się uczyć, jak chce pokazać, że zasługuje na miejsce w NBA, robi wrażenie. Dzień po dniu jest wcześnie na treningu, czasami przyjeżdża jako pierwszy. Potrafi słuchać i chce słuchać. No i nigdy się nie poddaje. Jestem pewien, że Marcina nic nie złamie. On nie boi się nikogo w tej lidze. Poza tym to dobry, szczery chłopak. Jak prawdziwy zawodowiec wie, że trening to walka, a potem można normalnie porozmawiać. Chyba mogę powiedzieć, że jesteśmy dobrymi kolegami.

Poprawił swoje umiejętności, odkąd trafił do Magic?

Bardzo. Tak pracując musiał zrobić ogromne postępy. Zauważyłem jeszcze jedno – mówiłem panu na początku, jak ważne są te drobnostki. I Marcin o nie dba – chodzi na masaże, okłada mięśnie lodem. Nie jest tak, że po treningu biegnie pod prysznic i znika. Wie, że jego praca nie kończy się na odbijaniu piłki czy podnoszeniu ciężarów.

Co z tego, skoro w meczach gra rzadko?

Reklama

To pytanie nie do mnie, o to proszę pytać trenera.

Zastępował pana, kiedy był pan kontuzjowany. Trener van Gundy zażartował nawet, że Gortat może zastąpi pana na stale. Ma pecha, że trafił do zespołu, w którym pan jest gwiazdą?

Mam miejsce w pierwszej piątce, ale w tej lidze każdy musi walczyć o swoje. Ja nie jestem wyjątkiem. Poza tym spokojnie, jego czas nadejdzie, nie mam co do tego wątpliwości. Na jego miejscu nie przejmowałbym się tym, że w niektórych meczach nie wchodzi na boisko.

Dlaczego nowym graczom tak trudno przebić się w NBA?

Bo tu grają najlepsi na świecie. A wszystko i tak zależy od tego, jak trener wyobraża sobie grę zespołu. Bardzo często zawodnicy nie grają tyle, ile by chcieli. Ale każdy musi wiedzieć jedno - jego czas prędzej czy później nadejdzie. Nie wie kiedy, więc każdego dnia musi być na to przygotowany. Trener powie „wchodzisz” i wtedy nie można zawieść. Dlatego każdego dnia trzeba nad sobą pracować. I tu jest siła Marcina. On jest gotowy. I fizycznie, i psychicznie.

Mocne strony Gortata?

Marcin ma świetną orientację na boisku, świetnie porusza się w strefie podkoszowej. I słucha, chce się uczyć. We wtorek chce być lepszy niż był w poniedziałek.

Co musi poprawić, żeby regularnie grać?

Musi w siebie wierzyć. Zawsze. Wierzyć w to, że treningi dadzą mu to, na co czeka. Oprócz tego nie musi robić nic poza tym, co robił do tej pory.

Chce pan, żeby Gortat podpisał nowy kontrakt i został w Magic?

Oczywiście. Więcej - mam nadzieję, że spędzi tu całą swoją karierę. Ja i Marcin możemy być tandemem przez następne sezony. A Magic już niedługo mogą być naprawdę wielkim zespołem.