W kolejnym meczu eliminacyjnym biało-czerwoni zagrają w niedzielę na wyjeździe z Łotwą. Miesiąc wcześniej (11 września) w katowickiej hali polscy siatkarze przegrali z Włochami finał mistrzostw świata 1:3. W tamtym spotkaniu to ekipa Italii była wyraźnie lepsza. W czwartek sytuacja się zmieniła.

Do przerwy jedną bramką

Pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Gospodarze prowadzili jedną, dwoma bramkami, ale za każdym razem szybcy, agresywni w obronie Włosi odrabiali straty.

W ostatniej minucie przy stanie 9:9 trener gości Riccardo Trillini wycofał bramkarza i jego drużyna zaatakowała w siódemkę. Skończyło się faulem ofensywnym, biało-czerwoni zdążyli jeszcze wyprowadzić akcję, zakończoną celnym rzutem z daleka Arkadiusza Moryto.

Ten sam zawodnik trafił dwa razy do pustej bramki rywali, kiedy grali w osłabieniu i Polacy prowadzili 14:11. Od tego momentu drużyna trenera Patryka Rombla wyraźnie się rozpędziła. Polacy częściej potrafili znaleźć receptę na obronę przeciwników, którzy dodatkowo „łapali” karne minuty. Swój wkład w korzystny wynik miał też bramkarz Adam Morawski. W 40. minucie Szymon Sićko rzutem przez całe boisko do pustej bramki wyprowadził biało-czerwonych na prowadzenie 24:16 i dopiero wtedy nieco uspokoił się przeżywający spotkanie przy linii bocznej polski selekcjoner.

Pogoń Włochów w końcówce okazała się nieskuteczna, komplet punktów zdobyli gospodarze.

Awans do turnieju finałowego wywalczą dwie najlepsze drużyny z każdej grupy oraz cztery z ośmiu, które zajmą trzecie miejsca. Gospodarzem finałów ME będą Niemcy.

Polska - Włochy 30:23 (10:9)
Polska: Adam Morawski, Jakub Skrzyniarz - Michał Daszek 1, Michał Olejniczak 1, Krzysztof Komarzewski, Patryk Walczak 1, Szymon Sićko 5, Ariel Pietrasik 3, Arkadiusz Ossowski, Jan Czuwara 1, Kamil Syprzak 4, Arkadiusz Moryto 9, Przemysław Krajewski 1, Maciej Gębala 3, Szymon Działakiewicz 1, Piotr Chrapkowski, Adam Morawski
Włochy: Domenico Ebner, Andrea Colleluori - Leo Prantner 1, Tommaso De Angelis, Davide Bulzamini, Filippo Angiolini, Giacomo Savini, Marco Mengon 3, Nicolo D’Antino 2, Umberto Bronzo 1, Stefano Arcieri, Simone Mengon 4, Endrit Iballi, Axel Oppedisano 1, Pablo Miguel Marrochi 3, Andrea Parisini 8
Kary: Polska – 2 minuty; Włochy – 6 minut