Dzięki tej decyzji oba kraje, będące w konflikcie z Ukrainą, otrzymają pierwszą możliwość startu w międzynarodowej imprezie multisportowej. Jednak ich udział w Igrzyskach Azjatyckich jest obwarowany pewnymi warunkami.

Reklama

Proponujemy, aby poszczególni rosyjscy i białoruscy sportowcy mogli rywalizować pod neutralną flagą. Ustaliliśmy też limit 500 zawodników łącznie z obu krajów w 12 dyscyplinach indywidualnych – poinformował dyrektor generalny OCA Kuwejtczyk Husain al-Musallam, cytowany na stronie francsjeux.com.

Zaproszeni sportowcy bez medali

Husain al-Musallam, który jest także prezesem Międzynarodowej Federacji Pływackiej (World Aquatics), wyjaśnił, że zaproszeni sportowcy nie będą walczyć o medale. Pozostaną one przywilejem przedstawicieli krajów azjatyckich. Ponadto Kuwejtczyk zapowiedział, że żaden rosyjski ani białoruski polityk nie zostanie zaproszony na Igrzyska Azjatyckie w Hangzhou, gdzie symbole obu krajów będą zakazane.

Nie sprecyzował jednak, o jakie dyscypliny sportu chodzi, a także kto i na jakich zasadach będzie zapraszał sportowców z Rosji i Białorusi. Zastrzegł też, że ostateczna decyzja dotycząca startu Rosjan i Białorusinów w Hangzhou zostanie podjęta wspólnie przez OCA, MKOl, chiński Komitet Organizacyjny oraz sportowe federacje azjatyckie i międzynarodowe.

Sceptycyzm prezesa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego

W odpowiedzi prezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Pozdniakow wyraził swój sceptycyzm.

"Rosyjski Komitet Olimpijski nie otrzymał jeszcze żadnych zaproszeń do udziału w Igrzyskach Azjatyckich, a bez tego nie ma sensu rozważać i omawiać hipotetycznych opcji. Do rozpoczęcia zawodów pozostało niewiele czasu, w związku z czym pojawiają się pytania o przygotowanie naszych sportowców i nadzieje na uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Nie mówiąc już o wszystkich warunkach organizacyjnych, finansowych, logistycznych i innych związanych z takim wyjazdem" - napisał Pozdniakow.

Reklama

"W ciągu ostatnich kilku miesięcy słyszeliśmy wiele spekulacji na temat możliwości udziału Rosjan i Białorusinów w różnych międzynarodowych zawodach. W większości przypadków słowa pozostały słowami. Biorąc pod uwagę brak konkretnych szczegółów, uważamy, że dzisiejsze oświadczenie jest podobne" - dodał.

Igrzyska Azjatyckie w Hangzhou pierwotnie miały się odbyć w dniach 10-25 września 2022 roku, ale przełożono je o rok ze względu na pandemię koronawirusa. Odbędą się w dniach 23 września - 8 października. Organizatorzy szacują, że wystartuje w nich ponad 10 tysięcy sportowców z 45 krajów lub terytoriów. Rozdanych zostanie ponad 480 kompletów medali.

To już 19. edycja imprezy, która jest drugą pod względem wielkości po letnich igrzyskach olimpijskich i również odbywa się co cztery lata. Poprzednie zawody zostały rozegrane w 2018 roku w Indonezji.