Kazań został wybrany na gospodarza wydarzenia, w którym mają wziąć udział kraje członkowskie BRICS – sojuszu politycznego, w skład którego wchodzą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki. Kilka państw m.in. Argentyna, Egipt i Iran, jest kandydatami-członkami, a ponad 30, jak Białoruś, Grecja i Turcja, nosi się z takim zamiarem.

Reklama

Wstępny program obejmujący 22 sporty został zatwierdzony przez rosyjskie ministerstwo sportu. Zawody mają się odbyć na 12 obiektach stolicy, ale szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione.

W obecnych warunkach rola BRICS w rozwiązywaniu globalnych problemów, w tym w sporcie, rośnie – powiedział minister sportu Rosju Oleg Matycin, cytowany przez agencję TASS.

Impreza konkurująca z igrzyskami olimpijskimi to koszmarny scenariusz dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi udział światowych supermocarstw, takich jak Rosja i Chiny.

Reklama

Prezydent Stowarzyszenia Międzynarodowych Federacji Letnich Igrzysk Olimpijskich (ASOIF) Francesco Ricci Bitti ostrzegł Rosję przed wszelkimi „bardzo kontrowersyjnymi” planami organizowania wydarzeń poza ruchem olimpijskim.

Dyskusje na temat organizacji alternatywnych igrzysk regularnie pojawiały się w Rosji, kiedy sportowcy tego kraju zostali w dużej mierze wykluczeni z międzynarodowego sportu w odpowiedzi na inwazję wojskową na Ukrainę w lutym ubiegłego roku.

MKOl zalecił w marcu, aby rosyjscy i białoruscy sportowcy mogli powrócić do międzynarodowych zawodów jako neutralni, pod warunkiem, że nie popierają wojny na Ukrainie i nie są powiązani z wojskiem.

Reklama

Decyzja o ich starcie w Paryżu 2024 nie została jeszcze podjęta, ale federacje międzynarodowe są podzielone w opiniach na temat zmiany stanowiska MKOl.

Rosja zorganizowała już imprezę zastępczą Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich Pekin 2022 w Chanty-Mansyjsku, w której wzięło udział pięć krajów.

Sowiecka inwazja na Afganistan w 1979 roku skłoniła Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie do bojkotu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Cztery lata później Związek Radziecki i kraje bloku wschodniego, z wyjątkiem Rumunii, zbojkotowały igrzyska w Los Angeles. Igrzyska Przyjaźni po raz pierwszy zorganizowano w 1984 roku w Związku Radzieckim i ośmiu innych krajach socjalistycznych. W sumie wzięło w nich udział około 50 krajów, w tym Polska.

W 1986 roku Ted Turner, miliarder, założyciel telewizji kablowej CNN, stworzył Igrzyska Dobrej Woli w odpowiedzi na polityczne problemy związane z igrzyskami olimpijskimi w latach 80. XX wieku. W tym samym roku w Moskwie odbyła się pierwsza edycja Igrzysk Dobrej Woli, a ostatnia w Brisbane w 2001 roku. Ostatecznie impreza wypadła z kalendarza ze względu na niską oglądalność telewizyjną.