Setki tysięcy kompletów

85 tysięcy to stroje sportowe, zaś 65 tysięcy to komplety ubrań przeznaczone nai oficjalne uroczystości - np. ceremonie medalowe czy też "codzienne" funkcjonowanie kadrowiczów w wiosce olimpijskiej. Odzież przygotowano dla zawodniczek i zawodników 40 dyscyplin olimpijskich oraz 24 paraolimpijskich.

Dominującym kolorem jest biel, ale każdy element ubioru zawiera barwy flagi narodowej Francji, czyli niebieski, biały i czerwony - poinformował magazyn "Vogue Business".

Reklama

To (proces projektowania i przygotowywania ubiorów) był maraton - powiedział Stephane Ashpool, dyrektor artystyczny olimpijskiego departamentu odzieżowego i szef firmy "Pigalle", która wraz z "Le Coq Sportif" zadbała o stroje dla francuskich olimpijczyków i paraolimpijczyków.

Stroje szyte w różnych krajach

Część elementów została wykonana w Maroko i Portugalii, ale większość elementów kolekcji wyprodukowano w fabrykach "Le Coq Sportif" w miejscowości Romilly-sur-Seine w regionie Grand Est w departamencie Szampania.

Oficjalne stroje olimpijskiej reprezentacji Francji / Twitter

Igrzyska w stolicy Francji odbędą się dokładnie w stulecie ostatniej imprezy tej rangi w Paryżu. Letnia olimpiada po raz trzeci zawita nad Sekwanę. Pierwszy raz Paryż gościł najlepszych sportowców świata w 1900 roku, potem w 1924, gdy debiutantami byli Polacy.

Ceremonia otwarcia zaplanowana została na 26 lipca i odbędzie się po raz pierwszy w historii igrzysk nie na stadionie, lecz na barkach płynących Sekwaną. Igrzyska XXXIII Olimpiady zakończa się 11 sierpnia. Zmagania paraolimpijczyków trwać będą od 28 sierpnia do 8 września.