Bohaterem spotkania w Buenos Aires był Diego Forlan, który od początku turnieju nie potrafił trafić do bramki, a w finale udało mu się to aż dwukrotnie. To jednak nie on otworzył wynik spotkania. Już w 12. minucie piłkę do siatki skierował Luis Suarez, który dostał podanie od Diego Pereza.

Trzy minuty przed przerwą dał o sobie znać najlepszy piłkarza mistrzostw świata w RPA. Forlan wykorzystał podanie od Arevala Riosa, który odebrał piłkę jednemu z Paragwajczyków 20 metrów od ich bramki, i strzałem w długi róg nie dał szans Justo Villarowi.

Urugwajczycy poczuli, że są blisko zwycięstwa, bo początek drugiej połowy wyraźnie należał do Paragwaju. W 54. minucie w poprzeczkę trafił Nelson Valdez. W końcówce na boisku pojawił się narzekający Lucas Barrios, ale chwilę później doznał urazu.

W ostatniej akcji meczu kropkę nad "i" postawił Forlan, którego obsłużył wybrany najlepszym graczem turnieju Luis Suarez

Poprzednio "Urusi" triumfowali w Copa America w 1995 roku, kiedy byli gospodarzem turnieju finałowego. W klasyfikacji wszech czasów zdystansowali Argentynę, która 14-krotnie zwyciężyła w Copa America. Paragwaj na końcowy sukces czeka od 1979 roku.

W drodze do finału tegorocznej edycji zespół paragwajski... nie wygrał meczu. W fazie grupowej zanotował trzy remisy, a w ćwierćfinale i półfinale wyeliminował rywali - Brazylię i Wenezuelę - skuteczniej egzekwując rzuty karne.

Na trzecim miejscu znaleźli się Peruwiańczycy, którzy w decydującym meczu pokonali rewelację turnieju Wenezuelę 4:1.

Tegoroczny turniej zostanie zapamiętany jako klęska faworytów. W ćwierćfinale zostały wyeliminowane: broniąca trofeum Brazylia i grająca przed własną publicznością Argentyna, a także mające silne składy Chile i Kolumbia.

Urugwaj - Paragwaj 3:0 (2:0)

Bramki: Diego Forlan dwie (42, 90), Luis Suarez (12). Sędzia: Salvio Fagundes (Brazylia). Widzów: 45 000.

Urugwaj: Fernando Muslera - Maximiliano Pereira, Diego Lugano, Sebastian Coates, Martin Caceres (88-Diego Godin) - Alvaro Gonzalez, Diego Perez (79-Sebastian Eguren), Arevalo Rios, Alvaro Pereira (63-Edinson Cavani) - Diego Forlan, Luis Suarez

Paragwaj: Justo Villar - Ivan Piris, Dario Veron, Paulo Da Silva, Elvis Marecos - Enrique Vera(64-Marcelo Estigarribia), Cristian Riveros, Victor Caceres (64-Hernan Perez), Nestor Ortigoza - Nelson Valdez, Pablo Zeballos (76-Lucas Barrios)