Ryszard F. został zatrzymany 14 sierpnia w okolicach Głogowa (Dolnośląskie). Stamtąd trafił do aresztu w Poznaniu, skąd 20 sierpnia przewieziono go do aresztu we Wrocławiu. Tu został przebadany przez biegłych lekarzy, którzy orzekli, że F. może brać udział w procesie i odbywać karę pozbawienia wolności.

Reklama

Wcześniej mężczyzna był poszukiwany listem gończym wystawionym przez wrocławski sąd po tym, jak nie stawiał się na badania lekarskie biegłego sądowego. Bez orzeczenia o stanie zdrowia F. nie mógł rozpocząć się we wrocławskim sądzie proces dotyczący korupcji w piłce nożnej.

W ubiegłym tygodniu wrocławski sąd zdecydował o przedłużeniu aresztu dla "Fryzjera". Areszt został przedłużony na dwa miesiące i obowiązuje do 14 listopada 2012 r.

Jak poinformowała PAP we wtorek Anna Lewińska z biura prasowego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, pierwsza rozprawa została wyznaczona na 7 listopada. Dwie kolejne na: 9 i 12 listopada.

Ryszard F. jest głównym oskarżonym w procesie dotyczącym korupcji w piłce nożnej, ale nie stawiał się w sądzie z powodu - jak twierdzili jego obrońcy - złego stanu zdrowia. "Fryzjer" był wielokrotnie wzywany na badanie przez biegłych. Teraz na rozprawę zostanie doprowadzony z aresztu.

Na ławie oskarżonych w sumie ma zasiąść 38 osób. Oprócz Ryszarda F., m.in. b. działacze PZPN Wit Ż. i Henryk K., a także piłkarze, m.in. b. piłkarz Lecha Poznań Piotr R., działacze piłkarscy, sędziowie m.in. sędzia międzynarodowy Grzegorz G. i obserwatorzy PZPN.

W sumie akt oskarżenia w tej sprawie obejmuje 114 osób, z których aż 48 zdecydowało dobrowolnie poddać się karze. Proces pozostałych został podzielony na dwie części.

Według prokuratury "Fryzjer" założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczy przypadków korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała.

Śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej toczy się od maja 2005 r. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty ok. 600 osobom: sędziom, trenerom, m.in. byłemu selekcjonerowi drużyny narodowej Januszowi W. oraz b. reprezentantowi kraju, a później trenerowi Dariuszowi W., piłkarzom, a także obserwatorom i działaczom, m.in. b. przewodniczącemu Kolegium Sędziów PZPN Jerzemu G.

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na 4 lata więzienia b. prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a "Fryzjera" na 3,5 roku więzienia.

W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Milewskiemu obniżono karę do 3 lat więzienia.