Nie otrzymaliśmy na razie żadnego oficjalnego zgłoszenia od osób ubiegających się o funkcję prezesa PZPN. Wpływają jedynie wnioski kandydatów do zarządu związku - poinformowała PAP w piątkowe popołudnie rzeczniczka prasowa PZPN Agnieszka Olejkowska.

Reklama

Jak dodała, kandydaci - oprócz oficjalnego wniosku i listy z 15 głosami poparcia od członków PZPN - muszą dołączyć również swój życiorys. Dokumenty trzeba składać osobiście lub przez pełnomocnika.

Termin upływa o północy z 25 na 26 września. Specjalnie w tym celu będzie nocny dyżur w biurze związku - dodała Olejkowska.

Wybory odbędą się 26 października. Na razie chęć startu - m.in. na łamach mediów - zgłosili: obecny prezes Grzegorz Lato, Zbigniew Boniek, Roman Kosecki, Eugeniusz Nowak (prezes Kujawsko-Pomorskiego ZPN), Stefan Antkowiak (prezes Wielkopolskiego ZPN), były minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Tomasz Jagodziński, Janusz Jesionek (działacz PZPN, dyplomata), Zdzisław Kręcina (były sekretarz generalny PZPN), europoseł PiS Ryszard Czarnecki oraz podkarpacki poseł Solidarnej Polski Mieczysław Golba.

Kandydaci będą prawdopodobnie czekać do ostatniego dnia, czyli do 25 września. Kto do tego czasu nie zbierze 15 głosów, będzie mógł powiedzieć, że wcale nie zamierzał startować. Raczej nikt nie przyzna się do porażki - powiedział PAP jeden z pracowników PZPN.

Reklama

Nowego prezesa wybierze w październiku 118 delegatów na Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze. 60 z nich będzie reprezentować wojewódzkie ZPN, czyli tzw. teren, a podział mandatów zależy od liczby klubów w danym okręgu.

50 delegatów reprezentować będzie tzw. futbol zawodowy, czyli kluby ekstraklasy (16x2) i pierwszej ligi (18x1). Trzech przedstawicieli będzie miało Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej, po dwóch futbol kobiecy i futsal, a jednego środowisko sędziowskie.

Aby zostać prezesem PZPN, w pierwszej turze głosowania należy otrzymać 50 procent plus jeden z oddanych i ważnych głosów. Jeśli nie zostanie spełniony ten warunek, do drugiej tury przejdą wszyscy kandydaci z wyjątkiem tego, który miał najmniejsze poparcie. Na tym etapie wygra osoba, która zdobędzie najwięcej głosów.