Tego typu raporty są generalnie poufne i przeznaczone do wewnętrznej wiadomości związku sportowego - powiedział portalowi Łączy Nas Piłka prezes PZPN Zbigniew Boniek. – Jednak wobec sporego zainteresowania opinii publicznej, a także części mediów, upatrujących w raporcie jakichś niezdrowych emocji, zdecydowaliśmy się raport sztabu reprezentacji opublikować. Chciałbym podkreślić, że Polski Związek Piłki Nożnej nie ma niczego do ukrycia. Jak wszyscy chyba zauważyli od prawie sześciu lat prowadzimy otwartą politykę, potrafimy cieszyć się zwycięstwami, ale i też zmierzyć się z porażką.

Reklama

Jako jedną z przyczyn niepowodzenia kadry wskazano przygotowanie mentalne. "Okazało się, że drużyna nie była optymalnie przygotowana pod względem mentalnym do skali trudności jaka występuje podczas mundialu". Oprócz tego na słaby występ Polaków wpływ miała jeszcze mała liczba rozegranych minut w klubach przez wielu kluczowych zawodników kadry (m.in. Jakuba Błaszczykowskiego i Kamila Grosickiego) oraz nieprawidłowy mikrocykl przygotowań do spotkania z Senegalem, szczególnie - "zbyt duża intensywność i objętość treningu, przeprowadzonego na dwa dni przed meczem o godzinie 11:00 w trudnych warunkach pogodowych".

>>>Raport przygotowany przez sztab reprezentacji Polski

Chciałbym podzielić się osobistą refleksją: jeszcze żaden raport nie wyjaśnił do końca w sposób jednoznaczny przyczyn porażki czy też zwycięstwa jakiejkolwiek drużyny. To raczej zbiór subiektywnych ocen i analiz niż podanie jedynej i obiektywnej prawdy. Mam nadzieję, że publikacja raportu kończy rozdział polskiej piłki pod nazwą "Rosja 2018" - podsumował prezes PZPN.