W Brisbane przez 120 minut gole nie padły, a w konkursie "jedenastek" lepiej spisały się Angielki. Pomyliły się tylko raz, podczas gdy piłkarki z Afryki - dwukrotnie.

"Jestem o 10 lat starsza" - powiedziała z uśmiechem holenderska trenerka zwyciężczyń Sarina Wiegman. "Mecz był bardzo wyrównany. Nic w tym turnieju nie jest łatwe, a to dostarcza wielu emocji. Nie zawsze zwyciężają faworytki" - dodała.

Złą wiadomością dla mistrzyń Europy była czerwona kartka dla ich najskuteczniejszej zawodniczki Lauren James, która zdobyła trzy bramki w fazie grupowej. W 87. minucie po starciu z Michelle Alozie Angielka celowo nadepnęła na rywalkę i zabraknie jej przynajmniej w jednym kolejnym meczu.

W Sydney pierwszą bramkę zdobyła w 29. minucie Caitlin Foord, która wykorzystała precyzyjne podanie od Mary Fowler. Dwubramkowe prowadzenie dała Australijkom Hayley Raso (70.). Oba gole padły po kontratakach.

W 80. minucie z ławki rezerwowych na boisko weszła ulubienica gospodarzy Sam Kerr. 29-letnia zawodniczka Chelsea Londyn opuściła całą fazę grupową z powodu kontuzji. Przywitała ją ogłuszająca owacja ponad 75-tysięcznego tłumu.

W znanych już parach ćwierćfinałowych Hiszpania zmierzy się z Holandią, a Japonia - ze Szwecją. Anglia i Australia swoje rywalki poznają we wtorek, gdy na zakończenie tej rundy mundialu Jamajka zagra z Kolumbią, a Francja - z Marokiem.

Turniej w Australii i Nowej Zelandii potrwa do 20 sierpnia.

Wyniki i program 1/8 finału: 7 sierpnia, poniedziałek Anglia - Nigeria 0:0 po dogr., karne 4-2 Australia - Dania 2:0 (1:0) 6 sierpnia, niedziela Holandia - RPA 2:0 (1:0) Szwecja - USA 0:0 po dogr., karne 5-4 5 sierpnia, sobota Szwajcaria - Hiszpania 1:5 (1:4) Japonia - Norwegia 3:1 (1:1) 8 sierpnia, wtorek Kolumbia - Jamajka (Melbourne, godz. 10.00) Francja - Maroko (Adelajda, 13.00) ćwierćfinały: 11 sierpnia, piątek Hiszpania - Holandia (Wellington, 3.00) Japonia - Szwecja (Auckland, 9.30) 12 sierpnia, sobota Australia - Francja/Maroko (Brisbane, 9.00) Anglia - Jamajka/Kolumbia (Sydney, 12.30)