33-letni piłkarz, 19-krotny reprezentant Polski, z końcem grudnia rozwiązał kontrakt z Cracovią i wrócił do Ruchu, podpisując umowę obowiązującą do końca czerwca 2014 roku.

Reklama

Andrzej intensywnie nadrabia zaległości treningowe, by wesprzeć drużynę wiosną. Trudno mu jednak w trzy tygodnie zrobić tyle, ile reszta kadry wykonała w sześć - powiedział PAP trener Ruchu Waldemar Fornalik.

Niedzielan grał w Chorzowie w sezonie 2009/10, zdobywając w 18 meczach siedem goli. Teraz przyszedł do drużyny, która po 17 kolejkach zajmuje czwarte miejsce w tabeli. Jego pozyskanie było jedyną istotną zmianą kadrową w zespole w trakcie przerwy zimowej.

Poza tym z drugoligowej Puszczy Niepołomice chorzowianie wypożyczyli na pół roku 21-letniego obrońcę Arkadiusz Lewińskiego.

Zespół już jesienią pokazał, że radzi sobie nawet w trudnych momentach. Problemem mogą być jednak absencje z powodu kartek czy kontuzji. Już w inauguracyjnym meczu we Wrocławiu zagramy bez dwóch podstawowych zawodników - dodał szkoleniowiec. Ze Śląskiem z powodu kartek nie wystąpią Marek Zieńczuk i Marek Szyndrowski.

Klubowi działacze - podobnie jak jesienią - pożyczyli z kasy miasta dwa miliony złotych, które mają zostać przeznaczone na spłatę zaległych zobowiązań. Poprzednią taką pożyczkę klub zwrócił pod koniec 2011 roku. Teraz okres kredytowania jest dłuższy, bo pieniądze mają wrócić do samorządu z końcem listopada.

Sytuacja finansowa klubu poprawiła się tuż przed startem rozgrywek. W środę sponsorem "Niebieskich" do końca sezonu została specjalizująca się w rezonansie magnetycznym i tomografii komputerowej firma Helimed. Jej logo znajdzie się z tyłu koszulek piłkarzy. Klub będzie wspierać też firma Invest Park Hajduki. Umowę podpisano na półtora roku, a znaczek firmowy trafi na spodenki.

Zespół trenera Fornalika przygotowywał się do wiosny podczas dwóch zgrupowań - najpierw w Kamieniu koło Rybnika, a potem w tureckim Side.

Jestem z przygotowań zadowolony. Zagraliśmy mecze kontrolne z wymagającymi przeciwnikami. Jaka będzie w naszym wykonaniu wiosna? Oby jak najlepsza. Chcemy wygrywać, grać skutecznie. Ale rywalizacja szykuje się ostra. Przecież za nami są np. Lech i Wisła, których ambicje zostały jesienią podrażnione - stwierdził Fornalik.

Co pewien czas odżywa kwestia ewentualnych kłopotów klubu z otrzymaniem licencji na występy w ekstraklasie w związku z grą na przestarzałym stadionie. Zarówno władze chorzowskiego MOSiR, jak i odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa w Ruchu Krzysztof Hermanowicz zapewnili, że wszelkie wymogi będę spełnione.

Jest to o tyle istotne, że nie wypalił pomysł działaczy, by zespół rozgrywał spotkania na Stadionie Śląskim, leżącym również w Chorzowie. Z powodu awarii podczas podnoszenia konstrukcji dachu oddanie do użytku przebudowywanego obiektu opóźni się.

Wyniki sparingów Ruchu: Rozwój Katowice 0:1, Polonia Bytom 1:2, Termalica Bruk-Bet Nieciecza 3:0, MSK Żylina (Słowacja) 1:0, Ludogorec Razgrad (Bułgaria) 3:3, Spartak Trnawa (Słowacja) 2:0, Banik Ostrawa (Czechy) 2:2, Vardar Skopje (Macedonia) 0:3, Szachtior Soligorsk (Białoruś) 0:2.