Messi, który kilka dni wcześniej został uhonorowany Złotą Piłką w plebiscycie "France Football", trafił do siatki w 17., 41. i 83. minucie.

Argentyńczyk potwierdził znakomitą dyspozycję w ostatnich tygodniach. 27 listopada strzelił gola i zaliczył dwie asysty w wygranym 3:1 bardzo ważnym meczu Ligi Mistrzów z Borussią Dortmund, a w minioną niedzielę zapewnił w końcówce spotkania zwycięstwo 1:0 nad Atletico Madryt.

Teraz znów zaimponował skutecznością. Oprócz niego bramki w sobotni wieczór dla gospodarzy zdobyli Francuz Antoine Griezmann i Urugwajczyk Luis Suarez, o którego trafieniu będzie się jeszcze długo mówiło.

Suarez popisał się niesamowitym, ekwilibrystycznym strzałem piętą z około 10 metrów. To może być kandydat do miana "gola sezonu" nie tylko w hiszpańskiej ekstraklasie.

Mallorca odpowiedziała dwoma trafieniami Chorwata Ante Budimira.

Ekipa ze stolicy Katalonii odniosła piąte z rzędu zwycięstwo, a szóste licząc z Ligą Mistrzów.

Z 34 punktami zajmuje pierwsze miejsce, tuż przed mającym taki sam dorobek Realem Madryt. Coraz częściej w całej Europie mówi się o zaplanowanym na 18 grudnia zaległym El Clasico, które może mieć duże znaczenie dla losów tytułu.

W sobotę "Królewscy" pokonali u siebie przedostatni w tabeli Espanyol Barcelona 2:0. Bramki zdobyli Francuzi - Raphael Varane w 37. i Karim Benzema w 79. minucie. Gospodarze mieli jeszcze inne okazje, np. Benzema nie wykorzystał dwóch sytuacji.

Siedem minut przed końcem regulaminowego czasu czerwoną kartkę (za drugą żółtą) zobaczył inny z francuskich piłkarzy gospodarzy - Ferland Mendy, ale to nie wpłynęło na zmianę wyniku.

"Nadchodzi seria trudnych meczów, jesteśmy przygotowani, pewni siebie i dołożymy wszelkich starań, aby wziąć udział w tym wyścigu i dobrze zakończyć rok" - powiedział Varane.

W składzie "Królewskich" zabrakło m.in. kontuzjowanych Walijczyka Garetha Bale'a, Brazylijczyka Marcelo i Belga Edena Hazarda.

Espanyol ostatniego gola na Santiago Bernabeu zdobył ponad pięć lat temu, a na punkt czeka od 16 grudnia 2012, kiedy było 2:2.

W piątek ósmy mecz w sezonie ligowym zremisowało Atletico Madryt - tym razem 0:0 na wyjeździe z Villarrealem. Drużyna trenera Diego Simeone ma 26 punktów i jest szósta.