Z informacji przekazanej przez władze portugalskiego klubu oraz ministerstwo zdrowia w Lizbonie wynika, że ognisko zakażenia nowym wariantem pojawiło się z powodu odbytej w ostatnim czasie przez jednego z członków klubu podróży do RPA. Właśnie w tym kraju pojawiły się nowe przypadki Omikronu.

Podległa resortowi Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) podała, że jedyne przypadki nowego wariantu dotyczą w Portugalii do poniedziałkowego wieczora właśnie 13 zainfekowanych graczy oraz pracowników Belenenses.

Tymczasem w poniedziałek kierownictwo portugalskiego klubu zażądało powtórzenia sobotniego meczu ligowego przeciwko lizbońskiej Benfice, na który dotknięty zakażeniami zespół wystawił zaledwie dziewięciu graczy.

Mecz 12. kolejki ligi portugalskiej przerwano przy stanie 7:0 dla gości, kiedy na drugą połowę wybiegło zaledwie siedmiu piłkarzy Belenenses, a niebawem jeden z nich zgłosił sędziemu kontuzję.

Władze klubu oskarżyły kierownictwo ligi o "złą wolę". Uważają, że te - mimo licznych infekcji w drużynie - miały odmówić Belenenses możliwości rozegrania spotkania w innym terminie.