Gazeta ustaliła, że licencja wydana przez rząd brytyjski wygasa 30 listopada. Ma ona decydujące znaczenie dla kolejnego etapu procesu przesyłania pieniędzy na Ukrainę. Gdy wcześniej wygasła jego ważność, została on przedłużona za powszechną zgodą. Prawdopodobnie tak będzie i tym razem.

Reklama

Licencja została wydana przez Urząd ds. Wdrażania Sankcji Finansowych (OFSI), aby umożliwić Abramowiczowi sprzedaż Chelsea. Pieniędzy nie można przesyłać ani wykorzystywać bez zgody OFSI.

W czerwcu „Financial Times” informował, że Abramowicz przyczynił się do opóźnienia w przekazywaniu środków, „ponieważ zależało mu na tym, aby część pieniędzy przekazano osobom spoza Ukrainy, np. "ofiarom niedoborów żywności”.

Źródło brytyjskiego rządu potwierdziło „The Athletic”, że Abramowicz jest czynnikiem opóźniającym transfer pieniędzy. Sam rosyjski oligarcha kategorycznie odrzuca wszelkie założenia dotyczące jego udziału w tym procesie. Jego przedstawiciel zdecydowanie zaprzecza, jakoby 56-letni rosyjski oligarcha opóźniał transfer pieniędzy.

Wpływy ze sprzedaży Chelsea zostały zamrożone na koncie bankowym w Wielkiej Brytanii, podczas gdy niezależni eksperci utworzyli fundusz mający zarządzać pieniędzmi i je dystrybuować. Wtedy konieczne będzie złożenie wniosku o zezwolenie na przekazanie środków do funduszu – powiedział o procesie przekazywania pieniędzy na Ukrainę przedstawiciel brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jednym z czynników hamujących ten proces jest fakt, że Abramowicz jest obywatelem Portugalii. Rząd brytyjski wciągnął więc odpowiednie instytucje Unii Europejskiej w podpisanie umowy w sprawie nowego funduszu, co oznacza dodatkową biurokrację.

Reklama

Spór wydaje się zależeć także od tego, czy pieniądze trafią do potrzebujących na samej Ukrainie, czy też zgodnie z szerszą definicją ofiar wojny, która może obejmować osoby spoza terytorium kraju. Z tej drugiej opcji rząd Wielkiej Brytanii nie byłby zadowolony.

W marcu 2022 roku były właściciel Chelsea Roman Abramowicz został ukarany przez rząd Wielkiej Brytanii sankcjami za powiązania z rządem rosyjskim i zmuszony do sprzedaży klubu Premier League. Po dwóch miesiącach nowym właścicielem klubu został Todd Boehly, mający akcje w koszykarskim zespole Los Angeles Lakers i baseballowej drużynie Los Angeles Dodgers, i związane z nim konsorcjum Clearlake Capital.