Dziennik Gazeta Prawana logo

Mundial 2026. W Argentynie wystrzeliły korki od szampanów. Lionel Messi kończy 39 lat

dzisiaj, 20:37
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mundial 2026. W Argentynie wystrzeliły korki od szampanów. Lionel Messi kończy 39 lat
Mundial 2026. W Argentynie wystrzeliły korki od szampanów. Lionel Messi kończy 39 lat/PAP/EPA
Lionel Messi kończy w środę 39 lat, a jego urodziny świętują nie tylko koledzy z kadry Argentyny, ale i cała jego ojczyzna. Zdobywca pięciu bramek w dwóch meczach trwających mistrzostw świata w USA, Kanadzie i Meksyku jest uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii.

Messi od kolegów z drużyny dostał tort

W poniedziałek Messi strzelił dwa gole w meczu z Austrią (2:0), a wcześniej trzy z Algierią (3:0), dzięki czemu "Albicelestes" jeszcze przed spotkaniem z Jordanią są pewni awansu do 1/16 finału z pierwszego miejsca. Choć mundial przed czterema laty w Katarze miał być jego ostatnim, słynny Argentyńczyk szybko udowodnił, że mimo podeszłego jak na piłkarza wieku nadal należy do światowej czołówki.

Być może dlatego wyjątkowo hucznie obchodzone są jego urodziny w tym roku. Z kadrą świętował już na mistrzostwach świata w latach 2006, 2010, 2014 i 2018 (turniej w Katarze odbył się jesienią), a także w kilku edycjach Copa America.

W środę w Kansas City koledzy z drużyny podarowali mu tort i złożyli życzenia, dostał też specjalną wiadomość od swojej żony Antoneli Roccuzzo, z którą znają się od dzieciństwa. Wszystkiego najlepszego na urodziny, miłości mojego życia. Obyś był szczęśliwy dziś i zawsze. Mamy wszystko, czego potrzebujemy, bo mamy ciebie - przekazała Roccuzzo, z którą Messi ma trzech synów.

Prezydent Argentyny pamiętał o urodzinach Messiego

Życzenia Messiemu złożyły też kluby, w których Argentyńczyk występował: Barcelona, z której odszedł w 2021 roku po dwóch dekadach ("39 lat wielkości" - napisano), Paris Saint-Germain i Inter Miami, gdzie Messi gra obecnie. Klub z Florydy zamieścił materiał wideo, w którym piłkarza pozdrawiali kibice, jednocześnie dziękując mu, że wybrał tę drużynę i zdobył z nią pierwszy w jej historii Puchar MLS.

O słynnym rodaku nie zapomniał także prezydent Argentyny Javier Milei. Z kolei tamtejsza federacja piłkarska (AFA) nazwała Messiego człowiekiem, który odmienił historię piłki nożnej. Dziękuję za każdą łzę, za każde przytulenie, za każdą chwilę. Tak po prostu dziękuję, że jesteś, dziesiątko - dodał kierujący AFA Claudio Tapia, nawiązując do numeru słynnego rodaka na koszulce.

Argentyńczycy wyszli na ulice

Ekscytacja udzieliła się także kibicom w ojczyźnie Messiego. Argentyńczycy wyszli na ulice i wypełnili profile w serwisach społecznościowych wiadomościami o solenizancie. Kanał telewizyjny "Telefe" zachęcił widzów do zamieszczania filmów, jak śpiewają "Sto lat" swojemu bohaterowi o 10 rano i wieczorem, także w nawiązaniu do numeru Messiego.

Telewizja "TyCSports" pokazała z kolei zdjęcia z Buenos Aires. Po mieście krąży autobus z numerem 39, który w środę zamiast końcowego przystanku na napis: "Wszystkiego najlepszego na 39. urodziny, Leo". Pokazano też spontanicznie zbierające się grupy, pozdrawiające Messiego.

Argentyńczyk to m.in. mistrz świata, triumfator Copa America, zdobywca niezliczonych trofeum z Barceloną, ośmiokrotny laureat Złotej Piłki dla najlepszego piłkarza roku na świecie. Porównywany jest z najlepszymi zawodnikami w historii: swoim rodakiem Diego Maradoną, Brazylijczykiem Pele czy Portugalczykiem Cristiano Ronaldo.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
oprac. Michał Ignasiewicz

Michał Ignasiewicz, dziennikarz, redaktor Dziennik.pl. Warszawiak, po dwóch szkołach Mistrzostwa Sportowego. Siatkarzem nie został, bo zabrakło mu wzrostu, w piłce nożnej nie zrobił kariery, bo byli lepsi. Ale do trzech razy sztuka, więc spełnia się w roli dziennikarza sportowego. Zaczynał gdy miał 20 lat w Super Expressie. Później był m.in. Przegląd Sportowy, Dziennik, Futbol News. Fan futbolu nie tylko tego na poziomie Ligi Mistrzów. Po pracy sam zasiada na ławce trenerskiej i prowadzi swoją piłkarską drużynę. Ukończył Wyższą Szkołę Dziennikarską im. Melchiora Wańkowicza i Akademię im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLech Poznań ogłosił kolejny transfer. "Kolejorz" wydał 3 mln euro »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj