W liście wysłanym w czwartek do prezydenta FIFA Gianniego Infantino organizacja poinformowała, że władze Iranu nadal odmawiają kobietom wstępu na stadiony.

Reklama

Piłkarska Federacja Islamskiej Republiki Iranu jest nie tylko wspólnikiem zbrodni reżimu. To bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa kobiet w Iranie i gdziekolwiek gra nasza reprezentacja na świecie. Piłka nożna powinna być bezpieczną przestrzenią dla nas wszystkich. Dlatego jako irańscy fani piłki nożnej musimy z ciężkim sercem wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie udziałem Iranu w nadchodzącym mundialu? Dlaczego FIFA miałaby zapewnić państwu irańskiemu i jego przedstawicielom globalną scenę, skoro nie tylko odmawia poszanowania podstawowych praw człowieka i godności ludzkiej, ale obecnie torturuje i zabija swoich własnych obywateli? Dlatego też wzywamy FIFA do natychmiastowego wykluczenia Iranu z mistrzostw świata 2022 w Katarze, zgodnie z art. 3 i 4 jej statutu - napisano w liście.

Cytowane artykuły dotyczą praw człowieka i niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię i inne kwestie, przy czym naruszenia mogą podlegać karze zawieszenia lub wykluczenia z grona członków FIFA. Zarówno FIFA, jak i irańska federacja nie skomentowały jeszcze tego listu.

Apel do władz pojawił się w czasie, gdy w kilku miastach w całym Iranie kontynuowano protesty po śmierci młodej kobiety w areszcie policyjnym.

Reklama

Ruch "Otwarte stadiony" w ciągu ostatniej dekady zachęcały kobiety do uczestniczenia w meczach piłki nożnej w Iranie, ale z ograniczonym powodzeniem. Pod presją Infantino grupka kobiet została wpuszczona na finał azjatyckiej Ligi Mistrzów 2018 w Teheranie. Od tego czasu poczyniono jednak minimalne postępy. Kobiety nie mogły obejrzeć marcowego meczu eliminacji do mistrzostw świata Iranu z Libanem, a w sieci pojawiły się filmy przedstawiające fanki piłki nożnej spryskane gazem pieprzowym przez policję pod stadionem.

Iran po raz szósty wystąpi w mistrzostwach świata. W fazie grupowej zmierzy się z Anglią, Walią i Stanami Zjednoczonymi.