Wenezuela to najsłabsza drużyna w turnieju. Nie wygrała jeszcze ani jednego spotkania, a w pięciu dotychczasowych meczach udało jej się triumfować tylko w dwóch setach.

Reklama

Polacy nie mieli żadnych problemów z pokonaniem południowoamerykańskiego zespołu. W każdym secie wychodzili na kilkupunktowe prowadzenie, którego nie oddawali do samego końca. W ostatniej partii już z wyraźnym uśmiechem na ustach zdobywali kolejne punkty. Nawet Antiga, stojący przy linii bocznej, wyglądał na rozluźnionego.

Najskuteczniejszym zawodnikiem w zespole był kapitan Michał Kubiak. Znakomite spotkanie rozegrał Karol Kłos. Na osiem prób w ataku, sukcesem zakończyło się siedem, zdobył jeszcze dwa punkty blokiem.

Polscy siatkarze występują regularnie w turnieju olimpijskim od 2004 roku. Po raz ostatni stali na podium 40 lat temu - w Montrealu.

Biało-czerwoni są jedyną niepokonaną drużyną w zawodach. Wcześniej zawodnicy Stephane'a Antigi zwyciężyli Kanadę, Francję i Chiny po 3:2 oraz Japonię 3:0.

Mają do rozegrania jeszcze dwa spotkania - w sobotę z Iranem i w niedzielę z Australią. Nie będą one miały jednak dla biało-czerwonych żadnego znaczenia.

W Tokio o przepustkę olimpijską walczy osiem zespołów. Awansują trzy najlepsze i jedna drużyna z Azji. Rywalizacja systemem każdy z każdym potrwa do 5 czerwca i jest to ostatnia okazja, by dostać się na igrzyska.

Kolejnym etapem przygotowań do igrzysk będzie dla Polaków Liga Światowa, która rozpocznie się 17 czerwca. Final Six rozegrane zostanie w Krakowie. Turniej olimpijski odbędzie się w dniach 5-22 sierpnia.

Polska - Wenezuela 3:0 (25:21, 25:17, 25:18)
Polska: Bartosz Kurek, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak, Marcin Możdżonek, Rafał Buszek i Paweł Zatorski (libero) oraz Fabian Drzyzga, Dawid Konarski, Mateusz Bieniek.
Wenezuela: Fernando Gonzalez, Edson Gonzalez, Hector Salerno, Jose Carrasco, Kervin Urbina, Jonathan Quijada i Hector Mata (libero) oraz Regulo Briceno, Emerson Gonzalez, Carlos Diaz, Andy Guevara, Willner Quijada.