Turnieje kwalifikacyjne kobiet zostaną rozegrane w dniach 16-24 września w Polsce, Chinach i Japonii, natomiast mężczyźni będą grać w Brazylii, Chinach i Japonii od 30 września do 8 października.

Reklama

Losowanie uczestników poszczególnych turniejów odbędzie się 17 marca o godz. 13 w Lozannie.

W turniejach kwalifikacyjnych weźmie udział najlepszych 24 reprezentacji męskich i 24 kobiecych według rankingu FIVB (Polacy są na pierwszym miejscu, Polki na dziesiątym), które zostaną podzielone na grupy ośmiozespołowe. Awans do igrzysk zapewnią sobie po dwie najlepsze drużyny z każdego turnieju.

Reklama

Pozostałe pięć miejsc olimpijskich dla mężczyzn i pięć dla kobiet - jak wyjaśnia PZPS - "zostanie obsadzone poprzez wyłonienie pięciu najlepszych jeszcze niezakwalifikowanych drużyn według Światowego Rankingu FIVB na koniec fazy wstępnej Siatkarskiej Ligi Narodów 2024", ale z zachowaniem "zasady uniwersalności", żeby w igrzyskach były reprezentowane zespoły z wszystkich kontynentów.

W igrzyskach w Paryżu w 2024 roku wystąpi 12 reprezentacji męskich i 12 kobiecych. Zagwarantowany udział w obu ma tylko Francja jako gospodarz. Na igrzyskach w Tokio Francuzi wywalczyli złoty medal.