W estońskim Otepaeae zwyciężyła Słowenka Petra Majdic.

Reklama

Druga w finale była Szwedka Hanna Brodin, a trzecia Norweżka Maiken Caspersen Falla. Kowalczyk straciła do Majdic 3,8 sek. Poza finałem znalazła się Norweżka Marit Bjoergen (piąte miejsce w półfinale).

Polka, która zajęła w niedzielę swoją najwyższą lokatę w historii sprintów w Otepaeae, wciąż prowadzi zdecydowanie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Drugą Bjoergen wyprzedza aż o 479 punktów.

Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego miała dwunasty czas eliminacji. Najszybciej trasę pokonała Szwedka Hanna Falk - 3.08,62. Kowalczyk straciła 5,43, co zapewniło jej awans do ćwierćfinału.

Na 49. miejscu w stawce 52 biegaczek uplasowała się Ewelina Marcisz, tracąc do liderki aż 19,41 s.

W ćwierćfinale Kowalczyk przegrała ze swoją najgroźniejszą rywalką - Bjoergen, która była pierwsza. Polkę wyprzedziła dokładnie o sekundę.

Obie spotkały się ponownie w półfinale. Tym razem lepsza - po raz pierwszy w tym sezonie - okazała się Kowalczyk. Rywalizację wygrała Brodin przed Słowenką Katją Visnar, Fallą i Kowalczyk. Polka awansowała do finałowej rozgrywki dzięki dobremu czasowi. Z każdego półfinału kwalifikowały się do niego dwie najlepsze, a stawkę uzupełniły dwie z najlepszymi rezultatami na pozostałych miejscach.

Finał zdominowała Majdic. Za jej plecami toczyła się walka o pozostałe lokaty. Kowalczyk, zmęczona wcześniejszymi biegami, nie była w stanie przedrzeć się na miejsce gwarantujące podium.

Reklama

Brązowa medalistka olimpijska z Vancouver w sprincie (wygrała wówczas Bjoergen przed Kowalczyk) wyprzedziła o 0,7 s Brodin oraz Fallę o 2 s.

Kolejne zawody PŚ odbędą się w rosyjskim Rybińsku 4-6 lutego.

Wyniki biegu na 1,2 km techniką klasyczną:
1. Petra Majdic (Słowenia) 3.07,2
2. Hanna Brodin (Szwecja) strata 0,7
3. Maiken Caspersen Falla (Norwegia) 2,0
4. Justyna Kowalczyk (Polska) 3,8
5. Lina Andersson (Szwecja) 4,8
6. Katja Visnar (Słowenia) 6,5 ...
10. Marit Bjoergen (Norwegia) ...
49. Ewelina Marcisz (Polska)







Klasyfikacja generalna PŚ po 21 z 31 zawodów:
1. Justyna Kowalczyk (Polska) 1401 pkt
2. Marit Bjoergen (Norwegia) 922
3. Arianna Follis (Włochy) 880
4. Petra Majdic (Słowenia) 864
5. Therese Johaug (Norwegia) 812
6. Marianna Longa (Włochy) 763
... 57. Paulina Maciuszek (Polska) 45