Zajmujący się badaniem więzów rodzinnych i specjalizujący w opracowywaniu drzew genealogicznych Krokan doszedł do wniosku, że "z całą pewnością Bjoergen i Johaug są dalekimi kuzynkami".

Reklama

Krokan postanowił zbadać pokrewieństwo biegaczek po ich sukcesie podczas narciarskich mistrzostw świata w Oslo na przełomie lutego i marca, kiedy to Bjoergen zdobyła cztery złote medale, a Johaug dwa. Po dokładnym zbadaniu historii ich rodzin odkrył, że pochodzą od małżeństwa Svena Storli (1744-1820) z Kari Engesvoll (1749-1810) i są ósmym pokoleniem.

"Jestem bardzo zaskoczona, lecz fakt ten potwierdza tylko, że świat jest naprawdę mały" - skomentowała Bjoergen na łamach dziennika Dagbladet.

"Rysunek drzewa genealogicznego, które ja i Therese otrzymałyśmy od profesora potwierdza siłę naszej rodziny, która zgarnęła większość złotych medali w Oslo. W dodatku jeden z moich i jeden Therese zdobyłyśmy wspólnie w sztafecie, a fakt, że ona wygrała w biegu na 30 kilometrów już mnie nie martwi ponieważ i ten złoty medal pozostał jak się okazało w rodzinie" - dodała.