Złota medalistka olimpijska (2010) i mistrzostw świata (2005 i 2011) w sztafecie przyznała, że start w Tour de Ski wykończył ją fizycznie. Po powrocie do Norwegii chorowała, a następnie nagle rozstała się ze swoim partnerem życiowym.

Reklama

Wpadłam w tak straszny stan psychiczny, że tylko trenowałam. Faktycznie zbyt mało jadłam i bardzo schudłam - powiedziała Steira, która w klasyfikacji generalnej PŚ jest 19.

Wcześniej lekarze reprezentacji ostrzegali przed nadmiernym odchudzaniem się biegaczek i zagrozili zakazem startu w sytuacji, kiedy badania wykażą niedożywienie.

Czasami niektóre z biegaczek znajdują się na granicy ryzyka i według wprowadzonych niedawno w Norwegii wytycznych powinny być odsunięte od startu. Taka sytuacja nastąpiła w przypadku Steiry, u której współczynnik masy ciała BMI podczas ostatnich badań okazał się zbyt niski - poinformował trener norweskich biegaczek Egil Kristiansen.

Steira została wycofana z ekipy w czwartek tuż przed odlotem norweskich biegaczek do Rosji.

4 lutego w Rybińsku kobiety wystartują w biegu na 10 km, a mężczyźni na 15 km ze startu wspólnego. Następnego dnia odbędą się biegi łączone kobiet (2x7,5) i mężczyzn (2x15 km).