Bardzo mi przykro, ale nie w zaistniałej sytuacji nie mogę wystąpić w Tour de Ski - napisała czterokrotna zwyciężczyni tego cyklu.

Reklama

Po zmianach w programie zawodów spowodowanych warunkami atmosferycznymi pięć z siedmiu biegów będzie przeprowadzonych techniką dowolną i to było główną przyczyną wycofania się Polki z rywalizacji.

Nie będziemy uczestniczyć w tym ukartowanym spektaklu. Justyna Kowalczyk rezygnuje z Tour de Ski ponieważ zawody zostały ustawione w ten sposób, aby nie wygrała – powiedział w TVN24 Aleksander Wierietielny, trener Justyny Kowalczyk.

Takie zagrywki nie są fair. Zmarnowane zostały treningi Justyny. Cała ekipa jest rozczarowana i nie czujemy się z tym dobrze – dodał Wierietielny.

Polski Związek Narciarski stoi murem za naszą zawodniczką

Szanujemy decyzję Justyny Kowalczyk ws. bojkotu Tour de Ski, w czasie gry nie wolno zmieniać zasad. Międzynarodowa Federacja Narciarska nie brała pod uwagę innych możliwości, choć były inne propozycje. Rozważamy wysłanie oficjalnego protestu do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Musimy zwrócić uwagę na ten problem. Związek udzieli każdej pomocy ekipie Justyny Kowalczyk, czekamy na ich decyzje - powiedział w TVN24 Grzegorz Mikuła, Sekretarz Polskiego Związku Narciarskiego.

Justyna Kowalczyk może stracić na rezygnacji z Tour de Ski, m.in. lepszą pozycję startową w Soczi - dodał Mikuła.