Wuest pożegnała się z kolegami, rywalami i publicznością na wypełnionym po brzegi kibicami torze Thialf w holenderskim Heerenveen, uważanym za Mekkę światowych panczenów.

To nie był najlepszy wyścig, ale cieszyłam się każdą chwilą - powiedziała w wywiadzie dla holenderskiej telewizji publicznej NOS po wyścigu na 1500 metrów, w którym zajęła czwarte miejsce. Nie mogłam sobie wyobrazić ładniejszego pożegnania - dodała.

Reklama

Ireen Wuest podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Pekinie triumfowała właśnie na tym dystansie. Po złoty medal olimpijski na 1500 m sięgnęła wcześniej w 2018 i 2014 roku. W Pekinie został pierwszą sportsmenką, która wywalczyła tytuły mistrzowskie w pięciu kolejnych igrzyskach.

Sven Kramer też odchodzi

Świat łyżwiarstwa szybkiego pożegnał również w sobotę jej rodaka Svena Kramera, kolejną legendę tego sportu, zdobywcę trzech kolejnych tytułów olimpijskich w biegu na 5000 m w latach 2010, 2014 i 2018.

35-letni Kramer jest uważany za jednego z najlepszych łyżwiarzy szybkich w historii, z dziewięcioma medalami olimpijskimi, w tym czterema złotymi i dziewięcioma tytułami mistrza świata. Karierę zakończył po igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2022 roku, ale właśnie w Heerenveen pożegnał się z holenderskimi kibicami.