36-latek z Belgradu kontynuuje swoją drogę po 24. wielkoszlemowy tytuł w singlu. Z 16 lat młodszym Sheltonem mierzył się po raz pierwszy.

Dwa pierwsze sety praktycznie pozbawione były historii. 47. w światowym rankingu Shelton starał się grać agresywnie, ale bardzo często się mylił.

Emocje w trzeciej partii

Nieco emocji było w trzeciej partii. Djokovic prowadził już 4:2, ale Amerykanin odrobił stratę i miał nawet piłkę setową przy serwisie rywala. Szansy jednak nie wykorzystał i ostatecznie potrzebny był tie-break. Świetnie zaczął go Serb, który szybko objął prowadzenie 5-1. Ambitnie grający Shelton zmniejszył nieco stratę, ale odwrócić losów meczu nie zdołał.

Spotkanie trwało dwie godziny i 41 minut. Shelton popełnił aż 40 niewymuszonych błędów, a Djokovic 25, z czego 15 w trzecim secie.

Djokovic ma znakomity bilans wygranych z reprezentantami USA w turniejach cyklu ATP. Zwycięstwo nad Sheltonem było dla niego 31. wygraną z rzędu z Amerykaninem. Po raz ostatni porażki doznał podczas Wimbledonu w 2016 roku, a jego rywalem był wtedy Sam Querrey.

W finale US Open wystąpi już po raz dziesiąty. Na koncie ma trzy wygrane - w 2011, 2015 i 2018 roku.

Bez względu na dalsze rozstrzygnięcia w Nowym Jorku Djokovic jest już pewny powrotu na pierwsze miejsce w poniedziałkowym notowaniu światowego rankingu.

Wynik półfinału:

Novak Djokovic (Serbia, 2) - Ben Shelton (USA) 6:3, 6:2, 7:6 (7-4).

[AKTUALIZACJA]

Rozstawiony z "trójką" rosyjski tenisista Daniił Miedwiediew pokonał w półfinale US Open numer 1 nowojorskiego turnieju Hiszpana Carlosa Alcaraza 7:6 (7-3), 6:1, 3:6, 6:3. W niedzielnym finale jego rywalem będzie Serb Novak Djokovic.

Serb w półfinale zwyciężył Amerykanina Bena Sheltona 6:3, 6:2, 7:6 (7-4).

Czuję się niesamowicie. Jestem bardzo szczęśliwy, że pokonałem Carlosa, który w tym roku z łatwością wygrał ze mną dwa razy. Powiedziałem przed meczem, że jedynym sposobem na zwycięstwo jest zagrać najlepszy tenis jaki potrafię. Myślę, że zrobiłem to w jeszcze lepszym stylu, z wyjątkiem trzeciego seta. Jaka jest trudność gry przeciwko Novakowi (Djokovicowi - PAP) w finale? Trudność polega na tym, że on ma 23 tytuły Wielkiego Szlema, a ja jeden. Przeszedłem dzisiaj samego siebie, będę musiał to zrobić jeszcze raz – ocenił Miedwiediew, który w półfinale potrzebował trzech godzin i 22 minut, aby udowodnić swoją wyższość nad Alcarazem.

27-letni Miedwiediew zajmuje trzecie miejsce w rankingach ATP. W zeszłym roku był pierwszą rakietą świata przez 16 tygodni. Ma na koncie 20 zwycięstw w turniejach pod patronatem tej organizacji, z czego pięć odniósł w tym sezonie. Jego najlepszym wynikiem na turniejach Wielkiego Szlema jest zwycięstwo w US Open 2021. Rok wcześniej triumfował w ATP Finals.

Rosjanin po raz piąty zagra w finale turnieju Wielkiego Szlema i po raz trzeci wystąpi w decydującym meczu US Open. W finale zawodów w Nowym Jorku w 2019 roku przegrał z Hiszpanem Rafaelem Nadalem, a w 2021 pokonał Djokovica. Dwukrotnie grał w finale Australian Open – z Djokoviciem (2021) i Nadalem (2022).

Miedwiediew i Djokovic spotkali się czternaście razy. Rosyjski tenisista odniósł pięć zwycięstw. W tym sezonie przeciwnicy mierzyli się ze sobą dwukrotnie. W styczniu Djokovic świętował sukces w półfinale turnieju w Adelajdzie w Australii (6:3, 6:4). W marcowym półfinale turnieju w Dubaju zwyciężył Miedwiediew (6:4, 6:4).