Doświadczony zawodnik Fogo Unii Leszno pokazał świetną dyspozycję na specyficznym torze, gdzie linia mety znajduje się tuż za łukiem. Potwierdził, że świetnie się tutaj czuje - zwyciężył w Guestrow również w 2022 roku.

W sobotni wieczór Kołodziej wygrał aż pięć z sześciu biegów. Nie było go jednak w pierwszej rundzie IME na żużlu - w czerwcu w Częstochowie - dlatego w klasyfikacji generalnej zajmuje dalszą lokatę.

Zanim doszło do finału, w którym udział wywalczyli sobie bezpośrednio Kołodziej i Michelsen, doszło - zgodnie z przepisami - do wyścigu barażowego. W nim przepustkę do decydującego biegu zapewnili sobie Lebiediew i Kubera. Odpadli natomiast Szwed Antonio Lindbaeck i czwarty w barażu Patryk Dudek.

W finale Kołodziej przez chwilę toczył rywalizację z Michelsenem, ale po pierwszym okrążeniu już prowadził i nie dał się dogonić do finiszu. Emocji w tym biegu nie było zbyt dużo. Drugi przyjechał Duńczyk, trzecie miejsce zajął Lebiediew, a czwarte Kubera.

Dopiero czternasty w sobotni wieczór był zwycięzca pierwszej rundy, broniący tytułu Duńczyk Leon Madsen.

Kolejne zawody mistrzostw Europy (SEC) rozegrane zostaną w Bydgoszczy 9 września, a cykl zakończy się w czeskich Pardubicach 22 września.

Wyniki  1. Janusz Kołodziej (Polska) 17 pkt + 1. miejsce w finale 2. Mikkel Michelsen (Dania) 14 + 2. miejsce w finale 3. Andrzej Lebiediew (Łotwa) 11 + 3. miejsce w finale 4. Dominik Kubera (Polska) 10 + 4. miejsce w finale 5. Patryk Dudek (Polska) 10 6. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 9 7. Kacper Woryna (Polska) 8 8. Adam Ellis (W. Brytania) 7 9. Grzegorz Zengota (Polska) 7 10. Kai Huckenbeck (Niemcy) 7 11. Andreas Lyager (Dania) 5 12. Vaclav Milik (Czechy) 5 13. Dimitri Berge (Francja) 5 14. Leon Madsen (Dania) 4 15. Jan Kvech (Czechy) 3 16. Norick Bloedorn (Niemcy) 3 Czołówka klasyfikacji generalnej po 2 rundach: 1. Michelsen 29 pkt 2. Madsen 20 3. Lebiediew 19 4. Woryna 19 5. Dudek 18 6. Kołodziej 17