48-letni Mourinho po raz ostatni pracował w Anglii w 2007 roku. Prowadził wówczas Chelsea Londyn, z którą dwukrotnie - w sezonach 2004/05 i 2005/06, zdobył tytuł mistrzowski.

Z Wysp wyjechał do Włoch. W Interze Mediolan spędził dwa lata, a już po trzech miesiącach pracy wywalczył pierwsze trofeum - Superpuchar Italii, zaś całe rozgrywki 2008/09 zakończył z tytułem mistrzowskim. W następnym sezonie jako pierwszy menedżer w historii Włoch zdobył potrójną koronę - wygrał ligę, krajowy puchar oraz Ligę Mistrzów.

W maju 2010 roku przeprowadził się do Madrytu, ale nie zdołał zdominować Primera Division. W Hiszpanii nadal króluje Barcelona, ale Mourinho nie zamierza się poddawać.

"Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę pracować w Realu. To nieocenione doświadczenie. Wierzę, że to najbardziej prestiżowy klub w historii futbolu, ale moją pasją jest praca w Anglii i chciałbym właśnie tam się znowu znaleźć. Po pracy w Madrycie moim marzeniem jest powrót na Wyspy, może nawet zostanę tam do końca kariery" - przyznał Portugalczyk, którego obowiązuje kontrakt z Hiszpanami do 2014 roku.

Real jest obecnie liderem Primiera Division i wyprzedza Barcelonę o trzy punkty.