Kwalifikacje z udziałem 67 zawodników wygrał Słoweniec Robert Kranjec - 141,2 pkt (141,4 m) przed Norwegiem Vegardem Haukoe Sklettem - 140,7 - 138,5 i zdobywcą Krysztalowej Kuli w poprzednim sezonie Austriakiem Thomasem Morgenmsternem 136,8 (130,5).

Czwarte miejsce zajął Japończyk Taku Takeuchi - 135,9 (136) przed Szwajcarem Simonem Ammannem - 134,5 (131,5) i Norwegiem Andersem Bardalem - 134,1 (129)

Piotr Żyła był jedenasty - 126,8 (134), Maciej Kot 23. - 118,3 (127), Kamil Stoch 25. - 115,9 (122,5), Aleksander Zniszczoł 43. - 108,5 (124), a Stefan Hula 62. - 84,5 (106).

Warunki atmosferyczne spowodowały, że organizatorzy sobotniego konkursu zdecydowali rozpocząć rywalizację ponownie po oddaniu skoków przez 18 zawodników. W zawodach nie wziął udziału lider PŚ Austriak Andreas Kofler; w niedzielę wystartuje w parze ze zwycięzcą kwalifikacji Kranjcem.

W Nowy Rok w pierwszej serii z udziałem 25 par (system przegrywający odpada) Stoch zmierzy się z Austriakiem Martinem Kochem. Zniszczoł będzie rywalizował z Rosjaninem Denisem Korniłowem, Żyła z Japończykiem Junshiro Kobayashim, a Kot z Norwegiem Atle Pedersenem Roensenem.

1 stycznia o godz. 12.30 na skoczni HS 140 m (punkt konstrukcyjny 125 m) rozpocznie się seria próbna, a po niej, o 14, pierwsza seria konkursowa.

Lista startowa 1. serii konkursu w Garmisch-Partenkirchen:

Martin Koch (Austria) Kamil Stoch (Polska)

Michael Neumayer (Niemcy) Jan Matura (Czechy)

Atle Pedersen Roensen (Norwegia) Maciej Kot (Polska)

Jurij Tepes (Słowenia) Jernej Damjan (Słowenia)

Matti Hautamaeki (Finlandia) Stephan Hocke (Niemcy)

Yuta Watase (Japonia) Severin Freund (Niemcy)

Dmitrij Wasiliew (Rosja) Lukas Hlava (Czechy)

Janne Happonen (Finlandia) Richard Freitag (Niemcy)

Sebastian Colloredo (Włochy) MacKLenzie Boyd-Clowes (Kanada)

Peter Prevc (Słowenia) Roman Koudelka (Czechy)

Bjoern Einar Romoeren (Norwegia) Gregor Schlierenzauer (Austria)

Mitja Meznar (Słowenia) Anssi Koivuranta (Finlandia)

Maximilian Mechler (Niemcy) Noriaki Kasai (Japonia)

Jakub Janda (Czechy) Daiki Ito (Japonia)

Junshiro Kobayashi (Japonia) Piotr Żyła (Polska)

Nikołaj Karpienko (Japonia) Jure Sinkovec (Słowenia)

Andreas Wank (Niemcy) David Zauner (Austria)

Aleksander Zniszczoł (Polska) Denis Korniłow (Rosja)

Wolfgang Loitzl (Austria) Rune Velta (Norwegia)

Władimir Zografski (Bułgaria) Anders Bardal (Norwegia)

Manuel Fettner (Austria) Simon Ammann (Szwajcaria)

Martin Schmitt (Szwajcaria) Taku Takeuchi (Japonia)

Jewgienij Lewkin (Rosja) Thomas Morgenstern (Austria)

Dmitrij Ipatow (Rosja) Vegard Haukoe Sklett (Norwegia)

Andreas Kofler (Austria) Robert Kranjec (Słowenia)

Awans do drugiej serii uzyska 25. zwycięzców oraz pięciu zawodników spośród przegranych z najlepszymi notami.