Polscy piłkarze ręczni rozpoczną swoje zmagania o awans do igrzysk olimpijskich w Rio meczem z Macedonią. Graliśmy z tym zespołem podczas fazy grupowej ostatnich Mistrzostw Europy – i nie był to łatwy mecz.

Reklama

Polacy przegrywali po pierwszej połowie dwiema bramkami, jednak finalnie pokonali Macedończyków 24:23. – To będzie zdecydowanie najtrudniejszy rywal podczas całego turnieju, jednak wydaje mi się, że powinniśmy sobie z nim poradzić – ocenia Zygfryd Kuchta, były obrotowy reprezentacji Polski i brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.

Nasza grupa, gra w niej jeszcze Chile i Tunezja, jest teoretycznie najmniej wymagająca ze wszystkich. W pozostałych grają po trzy drużyny z Europy – najsilniejszego kontynentu w światowej piłce ręcznej. – Tunezja byłaby groźna, gdybyśmy grali u nich, ale będziemy walczyć na naszym terenie. Przy tym układzie, gdy do Rio jadą dwa najlepsze zespoły z grupy, nie widzę innej możliwości jak wygrana całego turnieju i awans. Brak naszej ekipy w Rio byłby bardzo przykrym rozczarowaniem – ocenia Kuchta.

Jak dodaje, w awansie do Rio 2016 może pomóc "nowych duch", którego tchnął w drużynę trener Tałant Dujszebajew. – Każdy z zawodników swoją postawą będzie chciał udowodnić trenerowi, że powinien znaleźć się w składzie na Rio – zapowiada Kuchta.

Tylko kilka treningów

Dujszebajew choć znany w Polsce – z powodzeniem prowadzi najlepszą polską ekipę klubową Vive Tauron Kielce – trenerem kadry jest od kilku tygodniu. Piątkowy mecz z Macedonią będzie jego debiutem w roli selekcjonera. – Pracuje z zespołem tydzień, ale od razu wziął się ostro do pracy. Skupił się na detalach taktycznych, które zawodnicy mają realizować podczas gry – podkreśla Zygfryd Kuchta.

A sam trener przyznaje, że jest na razie zadowolony z pracy z kadrą. - Zawodnicy są w dobrej formie, pracują na 110%. Za nami dopiero 6 treningów, dlatego musimy być cierpliwi, po 60 będzie to wyglądało jeszcze lepiej – zapowiada Dujszebajew na oficjalniej stronie Związku Piłki Ręcznej w Polsce

Zdaniem Kuchty kluczem do awansu na igrzyska może być postawa naszych reprezentantów w obronie. – Na Euro w Polsce wyglądało to słabiej niż np.: na MŚ w Katarze. Nie wiem czym mogło być to spowodowane – zastrzega Kuchta. Do poprawki jest także ofensywa. – Potrzebujemy szczególnie lepszych schematów do gry w przewadze, ostatnio rzadko w takich sytuacjach potrafiliśmy rzucić więcej bramek niż nasi przeciwnicy – wskazuje medalista z Montrealu i dodaje: Jeśli te dwa elementy uda się poprawić, to będzie już bardzo dużo.

Reklama

Były obrotowy reprezentacji Polski nie dopuszcza do wiadomości, że piłkarze ręczni mogliby nie pojechać na igrzyska do Rio. – Proszę mnie nawet o to nie pytać, proszę nie używać takich sformułowań. W ogóle nie widzę takiej możliwości – zarzeka się Kuchta.

Terminarz turnieju w kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio:

Piątek 8.04:
Chile - Tunezja godz. 18.30
Polska - Macedonia godz. 20.30
Sobota 9.04
Macedonia - Tunezja godz. 18.30
Polska - Chile godz. 20.30
Niedziela 10.04
Macedonia - Chile godz. 18.30
Tunezja - Polska godz. 20.00