Po rozegraniu 17 odcinków specjalnych drugi jest Norweg Andreas Mikkelsen (VW Polo WRC) ze stratą 21,3 s, a trzeci Nowozelandczyk Hayden Paddon (Hyundai I20 WRC) – strata 27,8 s.

„To był dla mnie dobry dzień, nie narzekam. Na niedzielę, ostatni dzień rajdu, mam nowe opony i zamierzam walczyć o zwycięstwo” - powiedział Tanak, który na torze Mikołajki, jadąc w parze z Belgiem Thierrym Neuvillem (Hyundai I20 ERC), pokonał go o 0,7 s.

Reklama

Drugi w klasyfikacji rajdu Mikkelsen ponownie zmierzył się ze swoim rodakiem Madsem Oestbergiem (Ford Fiesta WRC). Tak samo, jak dzień wcześniej, szybszy, tym razem o 0,8 s był zawodnik ekipy Volkswagena.

Ogier zmierzył się w parze z Hiszpanem Danim Sordo (Hyundai I20 WRC). Wygrał obrońca tytułu, ale pokonał rywala tylko o 0,2 s. Czas Francuza 1.47,0 był piątym rezultatem. Najszybszy Tanak miał 1.45,4.

Tanak, pilotowany przez Raigo Moldera, jest największą niespodzianką tegorocznej edycji Rajdu Polski. Estończyk, którego promotorem jest Markko Martin, zmierza po pierwsze w karierze zwycięstwo w rundzie mistrzostw świata. Rundzie – jak oceniają kierowcy – trudnej, wymagającej precyzyjnej jazdy. Tanak już bardzo wiele potrafi, doskonale jeździ na luźnych nawierzchniach, gorzej – jak sam przyznał – na asfaltach.

Ogier nie kryje, że jest mocno rozczarowany swoją postawą na Mazurach.

„Nie wiem, co się dzieje. Katastrofa – tylko tak można nazwać moje rezultaty. Mam nadzieję, że kryzys formy szybko minie” - zadeklarował mistrz świata, który przed startem w Mikołajkach marzył o trzecim z rzędu zwycięstwie na mazurskich trasach. Kierowcy przejechali już 17 z zaplanowanych 21 odcinków specjalnych.

Reklama

W WRC2, gdzie rywalizuje mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5) prowadzi Fin Esapekka Lappi (Skoda Fabia R5), Polak jest w klasie na szóstej pozycji ze stratą 5.14,5. W klasyfikacji generalnej awansował na 19. miejsce, do Tanaka traci 9.13,6.

Na niedzielę zaplanowane są cztery próby sportowe; dwukrotnie pokonywane odcinki specjalne: Baranowo (21,3 km) oraz Sady (8,5 km), które w drugim przejeździe będą stanowić Power Stage. Zwycięzcę rajdu poznamy po około godz. 13. Pierwszy oes startuje o 8.20.

Wyniki (po 17 z 21 odcinków specjalnych):
1. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta WRC) 2:05.37,2
2. Andreas Mikkelsen (Norwegia/VW Polo WRC) strata 21,3 s
3. Hayden Paddon (Nowa Zelandia/Hyundai I20 WRC) 27,8
4. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC) 43,5
5. Jari-Matti Latvala (Finlandia/VW Polo WRC) 1.04,5
6. Sebastien 5. Ogier (Francja/VW Polo WRC) 1.08,1
7. Stephane Lefebrve (Francja/Citroen DS3 WRC) 1.21,2
8. Craig Breen (Irlandia/Citroen DS3 WRC) 1.33,2.