Polacy rozpoczęli piątką z A.J. Slaughterem, Mateuszem Ponitką, Adamem Waczyńskim, Aaronem Celem i Adamem Hrycaniukiem, który po lekkim nadwyrężeniu stawu skokowego w Lublinie, w meczu przeciw Holandii, pauzował w spotkaniu z Nigerią.

Po rzucie za trzy punkty Ponitki Polacy prowadzili 13:3, a pierwszą kwartę zakończyli wynikiem 25:16. Irańczycy, nie zrażeni taki obrotem sprawy, walczyli twardo i po akcjach byłego gracza NBA Hameda Haddadiego (Memphis Grizzlies i Phoenix Suns), występującego obecnie w Libanie, nie tylko zmniejszyli starty, ale i uzyskali kilkupunktowe prowadzenie, przy gorszej postawie Polaków w defensywie. Na parkiecie pojawiło się wielu zmienników pierwszej piątki, w tym młodzi Łukasz Kolenda i Aleksander Balcerowski. Po dwóch kwartach Iran prowadził 47:40.

W drugiej połowie Polacy grali już uważniej w obronie i trafiali z dystansu - szczególnie kapitan Waczyński i Slaughter, co pozwoliło odzyskać inicjatywę i mieć lekką przewagę nad rywalami. Po 30 minutach Polska prowadziła 69:66.

Przez blisko cztery minuty czwartej kwarty podopieczni trenera Mike'a Taylora pozwolili Irańczykom uzyskać zaledwie punkt. Biało-czerwoni kontrolowali sytuację na parkiecie, a w końcówce ważne punkty zdobywał Sokołowski.

Mieliśmy lekki przestój w drugiej kwarcie, trochę zabrakło nam energii. Obudziliśmy się jednak i w trzeciej kwarcie to pociągnęliśmy. Nie było łatwo - 19 godzin wcześniej graliśmy spotkanie, a Iran miał dzień wolny. Mecz na plus. Zasłużenie odnieśliśmy zwycięstwo i z optymizmem patrzymy w przyszłość - powiedział Adam Waczyński cytowany na stronie Polskiego Związku Koszykówki.

Polacy przed mistrzostwami świata rozegrają jeszcze jeden sparing - we wtorek z Czarnogórą. Mundial, na którym zagrają po raz drugi w historii i pierwszy od 1967 r. rozpoczną w sobotę w Pekinie meczem z Wenezuelą (gr. A).

Polska - Iran 88:83 (25:16, 15:31, 29:19, 19:17)

Polska: Adam Waczyński 16, Aaron Cel 14, Michał Sokołowski 11, A.J. Slaughter 10, Adam Hrycaniuk 8, Aleksander Balcerowski 7, Karol Gruszecki 6, Mateusz Ponitka 5, Łukasz Koszarek 5, Damian Kulig 4, Łukasz Kolenda 2, Dominik Olejniczak 0;

Najwięcej dla Iranu: Hamed Haddadi 19, Behnam Yakhchali 13.