W wywiadzie dla stacji telewizyjnej "Rossija" Butow przyznał, że informację o decyzji IAAF otrzymano w sobotę późnym wieczorem.

Reklama

Jesteśmy zaskoczeni, że IAAF podejmuje taką decyzję nie czekając na orzeczenie Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie. Dla nas tylko to orzeczenie będzie wiążące - powiedział Butow.

Sprawa startu w Rio rosyjskich lekkoatletów będzie rozpatrywana przez CAS od 19 lipca, ostateczny werdykt zapadnie najpóźniej 21 lipca. Rosyjski Komitet Olimpijski odwołał się do CAS przeciwko decyzji Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) o wykluczeniu rosyjskich lekkoatletów ze startu w igrzyskach w Rio de Janeiro. Kara została nałożona na podstawie raportu Światowej Agencji Antydopingowej, z którego wynika, że w Rosji w ukrywanie procederu niedozwolonego wspomagania lekkoatletów były zaangażowane m.in. ministerstwo sportu i tamtejsze laboratorium antydopingowe.

Wniosek Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego do CAS został dołączony do odwołań złożonych w tej samej sprawie przez zawodników. Wśród nich była m.in. rekordzistka świata w skoku o tyczce Jelena Isinbajewa.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) uznał, że "czyści" rosyjscy lekkoatleci będą mogli wystąpić w Brazylii. Warunkiem ich startu będzie jednak poddanie się dodatkowym badaniom antydopingowym w laboratoriach poza Rosją. Dzisiaj tylko dwie Rosjanki mogą wystąpić w Rio. Pierwsza to Julia Stiepanowa, która na początku maja w programie "60 minut" amerykańskiej telewizji CBS ujawniła stosowanie dopingu przez czwórkę rosyjskich mistrzów olimpijskich z Soczi. Mieszkająca na stałe w USA Stiepanowa występuje pod flagą IAAF także w Amsterdamie w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy.

Reklama

Druga to skoczkini w dal 25-letnia Daria Kliszina. Jej najlepszym wynikiem w karierze jest czwarte miejsce w halowych mistrzostwach świata w Stambule w 2012 roku. Była też siódma w mistrzostwach globu na otwartym stadionie w Moskwie w 2013 roku i w halowych w Sopocie w 2014 roku. Jest również brązową medalistką mistrzostw Europy w Zurychu (2014) i dwukrotną halową mistrzynią kontynentu (2011, 2013).