Rywalami Polaków w Gdańsku w walce o olimpijskie paszporty będą 11. zespół ostatnich mistrzostw Europy Macedonia, wicemistrz Afryki i uczestnik turnieju olimpijskiego w 2012 roku Tunezja (w Londynie zajęła ósme miejsce) oraz trzecia drużyna mistrzostw Ameryki - Chile. Do Rio de Janeiro awansują dwie najlepsze ekipy.

Reklama

W pierwszym meczu biało-czerwoni zagrają w piątek w Ergo Arenie z Macedonią, w sobotę zmierzą się z Chile, a w niedzielę z Tunezją. Spotkania z udziałem gospodarzy rozpoczynać się będą o godzinie 20.30, natomiast pierwsze potyczki o 18.

Polacy przygotowywali się do tego turnieju od piątku w Gdańsku. Na zgrupowaniu ćwiczyło 22 zawodników, ale sześciu z nich obejrzy z trybun Ergo Areny. W gronie „pechowców” znaleźli się bramkarz Piotr Wyszomirski (Pick Szeged) oraz gracze z pola - Łukasz Gierak (Pogoń Handball Szczecin), Paweł Paczkowski (Vive Tauron), Rafał Przybylski (Azoty Puławy), Paweł Podsiadło (Usam Nimes Gard) i Maciej Gębala (SC Magdeburg). W trakcie turnieju każdy zespół może dodatkowo dokonać dwóch zmian.

Z kolei po czterech latach przerwy w reprezentacji znalazł się skrzydłowy Mateusz Jachlewski, a szansę debiutu może otrzymać obrotowy Mateusz Kus (oboje Vive Tauron Kielce).

Z zawodników, którzy wystąpią w gdańskiej imprezie, 12 grało w ostatnich mistrzostwach Europy. Z uczestników tej imprezy trener Dujszebajew pominął Piotra Grabarczyka (TuS N-Luebbecke), Rafała Glińskiego (Górnik Zabrze), Bartosza Konitza (Orlen Wisła), Jakuba Łucaka (Śląsk Wrocław) i Roberta Orzechowskiego (Azoty Puławy). Z kolei w czempionacie Starego Kontynentu nie mieli okazji rywalizować powołani teraz Marcin Wichary (Orlen Wisła Płock), Andrzej Rojewski (SC Magdeburg), Mateusz Jachlewski i Mateusz Kus (Vive Tauron).

Reprezentacja Polski na turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich:
Bramkarze: Sławomir Szmal (Vive Tauron Kielce), Marcin Wichary (Orlen Wisła Płock)
Rozgrywający: Karol Bielecki, Piotr Chrapkowski, Michał Jurecki, Krzysztof Lijewski (wszyscy Vive Tauron), Piotr Masłowski (Azoty Puławy), Andrzej Rojewski (SC Magdeburg), Michał Szyba (Gorenje Velenje)
Skrzydłowi: Michał Daszek, Adam Wiśniewski (Orlen Wisła), Mateusz Jachlewski (Vive Tauron), Przemysław Krajewski (Azoty)Obrotowi: Bartosz Jurecki (Chrobry Głogów), Mateusz Kus (Vice Tauron), Kamil Syprzak (FC Barcelona Lassa)