Niedzielny pojedynek najlepszego polskiego szachisty, zajmującego 24. miejsce w majowym notowaniu rankingu FIDE, z klasyfikowanym na czwartym miejscu w świecie najlepszym arcymistrzem Francji, współliderem turnieju, trwał najdłużej w niedzielę i zakończył się po ponad czterech godzinach. Rywal poddał się po 48 posunięciach.

Reklama

Dla 25-letniego arcymistrza z Wieliczki to pierwsze zwycięstwo w turnieju i pierwsza wygrana w partii klasycznej z sześć lat młodszym rywalem, uważanym za jednego z najbardziej uzdolnionych szachistów młodego pokolenia. Wcześniej obydwaj rywalizowali siedem razy; cztery partie wygrał Francuz, a trzy zakończyły się remisem.

W pierwszych siedmiu rundach w Bukareszcie Duda zremisował z Holendrem Anishem Girim (6.), przegrał z reprezentującym Rumunię Węgrem Richardem Rapportem (13) oraz nie rozstrzygnął pojedynków z Rumunem Bogdanem-Danielem Deacem (38.), mistrzem świata Chińczykiem Dingiem Lirenem (3.), Amerykaninem Fabiano Caruaną (7.), grającym pod flagą międzynarodowej federacji Rosjaninem Janem Niepomniaszczim (2.) i z Francuzem Maxime'em Vachier-Lagrave (14.).

Wszystkie niedzielne partie zakończone remisami

Wszystkie pozostałe niedzielne partie zakończyły się remisami - punktem podzielili się: świeżo wyłoniony czempion Liren z Rapportem, Caruana z Girim, Niepomniaszczi z Amerykaninem Wesleyem So (5.) i Vachier-Lagrave z Deacem.

W klasyfikacji generalnej na rundę przed zakończeniem turnieju prowadzi Caruana - 5 pkt, przed Firouzją, So, Girim i Rapportem - po 4,5. Duda dzieli szóstą pozycę z Vachier-Lagrave'em - po 4, a lokaty 8-10. zajmują Niepomniaszczi, Deac i Liren - po 3.

Reklama

W poniedziałek w ostatniej rundzie Polak zagra czarnymi z Amerykaninem So. Dotychczas w szachach klasycznych spotykali się pięć razy; dwie partie wygrał Amerykanin, jedną Duda, a dwie zakończyły się remisem.

Pula nagród w turnieju wynosi 350 tys. dolarów.

Na tegoroczną edycję cyklu Grand Chess Tour składa się pięć imprez: dwa turnieje szachów klasycznych oraz trzy szybkich i błyskawicznych, odbywające się wiosną w Europie i w listopadzie w USA, z łączną pulą nagród 1,4 mln dolarów. W każdym uczestniczy 10 zawodników.

Następną będzie w dniach 21-25 maja turniej szachów szybkich i błyskawicznych w Muzeum POLIN w Warszawie (pula 175 tys. dol.), z udziałem lidera światowego rankingu, wieloletniego czempiona globu Norwega Magnusa Carlsena. Przed rokiem, gdy Polska debiutowała jako organizator zawodów tego cyklu, w stolicy triumfował Duda.