p

Portugalia miała być trudnym rywalem, ale nie było tego widać, patrząc na przebieg spotkania. To Niemcy nadawali ton temu spotkaniu. Dwie bramki zdobyte przez Schweinsteigera i Klosego w ciągu czterech minut zupełnie rozbiły reprezentację Portugalii. Christiano Ronaldo i spółka robili wszystko, by odrobić tę stratę, ale musieli uznać wyższość rywali.

W półfinale zobaczymy Niemców, którzy zagrają ze zwycięzcą jutrzejszego meczu Chorwacja - Turcja. To spotkanie odbędzie się 25 czerwca również w Bazylei.

I połowa

4. minuta spotkania i pierwsza groźna akcja w wykonaniu Cristiano Ronaldo. Rusza po skrzydle, ale nie ma do kogo podać i piłka ląduje w rękach Lehmanna.

9. minuta - rzut wolny dla Niemców. Thomas Hitzlsperger strzela z 40 metrów, ale trafia w mur. Chwilę później odpowiedź Portugalczyków. Simao dośrodkowuje, ale Nuno Gomes nie dochodzi do piłki.

15. minuta gry - pierwszy strzał na bramkę Portugalczyków. Simao trafia prosto w Lehmanna. Pięć minut później Niemcy byli bardzo blisko straty bramki. Nieupilnowany Jose Bosingwa podaje do Nuno Gomesa, ale ten celuje tuż nad poprzeczką.

22. minuta - gol i 1:0 dla Niemców!! Ballack i Podolski popisują się świetną akcją na skrzydle, Podolski gubi obrońców i dośrodkowuje do Bastiana Schweinsteigera, który nie marnuje znakomitej okazji.

26. minuta - Klose i 2:0!! Z rzutu wolnego piłkę wybił Schweinsteiger, a niepilnowany Klose wpakował ją głową do siatki. Portugalczycy nie dowierzają własnym oczom.

Pierwsza zmiana w ekipie Felipe Scolariego. Z boiska schodzi Joao Moutinho, a jego miejsce zajmuje Raul Meireles. Czy Portugalczycy będą w stanie się podnieść?

33. minuta - ponownie świetna akcja w wykonaniu Cristiano Ronaldo i Simao. Ronaldo piętą dogrywa do Simao, ten jeszcze raz do Ronaldo, ale na drodze tego dośrodkowania stają niemieccy obrońcy.

Niemcy za to nie ustają w atakach na bramkę Ricardo, ale dwie kolejne akcje skończyły się spalonymi.

Nuno Gomes! 2:1!! 40. minuta - Ronaldo strzela z narożnika pola karnego na bramkę, piłkę wybija Lehmann, ale nie łapie jej w rękawice. Tej sytuacji nie marnuje Nuno Gomes i pakuje piłkę do siatki z siedmiu metrów. Portugalczycy wyraźnie biorą się do odrabiania strat.

45. minuta - groźnie pod bramką Portugalczyków, ale świetnie broni Ricardo. Szybka odpowiedź Christiano Ronaldo, ale bez efektu.

II połowa

Niemcy zaczynają brutalnie. Tuż po wejściu na murawę Arne Friedrich fauluje Cristiano Ronaldo. Sędzia nie dopatrzył się umyślnego działania i skończyło się tylko na żółtej kartce. Chwilę później kolejna żółta kartka, tym razem dla Philippa Lahma. W dodatku zaczął padać deszcz.

50. minuta - Ballack odbiera piłkę na skrzydle, mija rywala i dogrywa do Hitzlspergera, który uderza wysoko nad bramką Ricardo.

57. minuta - Portugalczycy mieli świetną okazję na wyrównanie. Rzut rożny, dośrodkowanie na krótki słupek, Deco głową, ale Pepe z pięciu metrów uderza nad poprzeczką.

62. minuta i 3:1!! Ballack! Z rzutu wolnego po faulu na Klose dośrodkowuje Schweinsteiger, Ballack ubiega Ferreirę i strzałem głową umieszcza piłkę w bramce Ricardo. Co ciekawe, Ballack odpychał Ferreirę - podczas meczu Polski z Austrią takie zagranie skończyło się karnym. W tym spotkaniu sędzia nie zwrócił na to uwagi, o co miał do niego pretensje trener Scolari.

Zmiana w drużynie Portugalczyków. W 67. minucie schodzi Nuno Gomes, za niego na murawie pojawia się Nani.

Kolejne zmiany w drużynach - za Thomasa Hitzlspergera wchodzi Tim Borowski, a Helder Postiga za Petita.

79. minuta - rzut rożny dla Niemców, obrońcy wybijają na dwudziesty metr, gdzie znajduje się Podolski. Strzela mocno i minimalnie niecelnie.

3:2! Postiga strzela w 87. minucie. Trzy minuty do końca spotkania.

I taki wynik kończy spotkanie. Niemcy w półfinale, Portugalczycy jadą do domu.

Portugalia - Niemcy 2:3 (1:2)
bramki: Bastian Schweinsteiger (22'), Miroslav Klose (26'), Nuno Gomes (41'), Michael Ballack (62'), Helder Postiga (87')
żółte kartki: Petit (26'), Arne Friedrich (47'), Philipp Lahm (49'), Pepe (60')

Portugalia: 1-Ricardo; 4-Jose Bosingwa, 15-Pepe, 16-Ricardo Carvalho, 2-Paulo Ferreira; 10-Joao Moutinho (31' - 6-Raul Meireles), 8-Armando Petit (73' - 23-Helder Postiga), 20-Deco; 7-Cristiano Ronaldo, 21-Nuno Gomes (67' - 19-Nani), 11-Simao Sabrosa

Niemcy: 1-Jens Lehmann; 3-Arne Friedrich, 17-Per Mertesacker, 21-Christoph Metzelder, 16-Philipp Lahm; 7-Bastian Schweinsteiger (83' - 4-Clemens Fritz), 6-Simon Rolfes, 13-Michael Ballack, 15-Thomas Hitzlsperger (73' - 14-Tim Borowski); 11-Miroslav Klose, 20-Lukas Podolski

Sędziowie - główny: Peter Froejdfeldt; asystenci: Stefan Wittberg, Henrik Andren (wszyscy Szwecja); techniczny: Kyros Vassaras (Grecja).
Stadion: Świętego Jakuba, Bazylea, widzów: 42 500.