Nieoczekiwanie mecz lepiej rozpoczęli Rosjanie, którzy już w pierwszych 10 minutach dwukrotnie byli bliscy pokonania Van der Sara. Najpierw Holender w pięknym stylu obronił strzał z rzutu wolnego Żirkowa, a chwilę później Pawluczenko, w dogodnej sytuacji, głową przerzucił piłkę nad poprzeczką.

W 15. minucie pierwszy celny strzał na bramkę rywali oddali Holendrzy, a konkretnie Rafael van der Vaart. Jego uderzenie z rzutu wolnego nie sprawiło jednak bramkarzowi Rosjan najmniejszych problemów.

Ven der Vaart po kilku minutach znowu stanął przed szansą. Pomocnik Oranje rozpędzony wpadł w pole karne Rosjan, ale w ostatniej chwili jego strzał zablokował Ignaszewicz.

W 29. minucie ponownie było gorąco pod bramką Akinfiejewa. Po dośrodkowaniu van der Vaarta w pole karne z rzutu wolnego, do piłki nie zdołał jednak dojść van Nistelrooy. W odpowiedzi bardzo groźnie strzelał Arszawin, ale piłkę końcówkami palców na rzut rożny wybił van der Sar. W kolejnej akcji bramkarz pomarańczowych znów musiał wykazać się najwyższymi umiejętnościami, by uchronić swój zespół przed utratą bramki. Tym razem obronił piekielnie mocne uderzenie z dystansu Kołodina.

Pod koniec pierwszej polowy inicjatywę przejęli Holendrzy, którzy tuż przed zejściem do szatni stworzyli sobie dwie dogodne sytuacje. Jednak zarówno van Nistelrooy, jak i van der Vaart cały czas nie mogli znaleźć sposobu na pokonanie Akinfiejewa.

W przerwie meczu na pierwszą zmianę zdecydował się Marco van Basten. W miejsce Dirka Kuyta desygnował do gry Robina van Persiego. Ten tuż po wznowieniu gry mocnym strzałem postraszył rosyjskiego bramkarza.

Holendrzy rozkręcali się z minuty na minutę, ale to Rosjanie zdobyli gola. W 56. minucie lewym skrzydłem popędził Siemak i dośrodkował na siódmy metr do Romana Pawluczenki, który uderzeniem z pierwszej piłki nie dał van der Sarowi najmniejszych szans.

p

Zobacz gola Pawluczenki!

Piłkarze Marco van Bastena 10 minut później mieli szansę na wyrównanie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego do piłki doszedł van Persie, jednak głową uderzył obok słupka.

Rosjanie po strzeleniu gola, zamiast cofnąć się na własną połowę, cały czas atakowali i - przy odrobinie szczęścia - mogli podwyższyć prowadzenie. Najbliższy powodzenia był Anjukow, ale jego strzał z ostrego kąta obronił van der Sar.

Holendrzy, którzy w rozgrywkach grupowych zachwycali swoją grą w ofensywie, dziś wyglądali na bardzo zagubionych. Od czasu do czasu próbowali wprawdzie zaskoczyć Akinfiejewa strzałami zza pola karnego, ale albo robili to bardzo nieprecyzyjnie, albo na posterunku był rosyjski bramkarz.

W 86. minucie Holendrom udało się wyrównać. Po dośrodkowaniu Sneijdera z rzutu wolnego spod linii bocznej boiska głową, z czterech metrów, piłkę do bramki wpakował Ruud van Nistelrooy.

W dogrywce jako pierwsi do ataku ruszyli Rosjanie. W holenderskie pole karne wpadł Andriej Arszawin, rozpędzony oddał strzał na bramkę Van der Sara, ale Holender pewnie zatrzymał to uderzenie.

Bramkarz Oranje nie miał już jednak nic do powiedzenia przy strzale Pawluczenki. Na jego szczęście piłka po pięknym strzale z narożnika pola karnego wylądowała na poprzeczce.

W 107. minucie Żirkow padł w polu karnym po starciu z Heitingą. Sędzia nakazał zawodnikom grać dalej, ale telewizyjne powtórki nie pozostawiły wątpliwości - Rosjanom należała się "jedenastka".

Sprawiedliwości stało się zadość trzy minuty później. Arszawin spod linii końcowej boiska dośrodkował nad van der Sarem tuż przed bramkę, gdzie formalności dopełnił Dmitrij Torbiński.

Dwie minuty później załamanych Holendrów dobił Arszawin, który z bliska pokonał van der Sara po podaniu z autu od Aniukowa.

Holandia - Rosja 1:3 (trwa 2. połowa dogrywki)

Bramki: 0:1 Roman Pawluczenko (56), 1:1 Ruud van Nistelrooy (86), 1:2 Dmitrij Torbiński (112), 1:3 Andriej Arszawin (116)

Żółta kartka - Holandia: Khalid Boulahrouz, Robin van Persie, Rafael van der Vaart. Rosja: Denis Kołodin, Jurij Żirkow, Dmitrij Torbiński

Holandia: Edwin van der Sar - Khalid Boulahrouz (54. Johnny Heitinga), Andre Ooijer, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst - Nigel de Jong, Orlando Engelaar (61. Ibrahim Afellay), Dirk Kuyt (46. Robin van Persie), Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder - Ruud van Nistelrooy.

Rosja: Igor Akinfiejew - Aleksander Aniukow, Denis Kołodin, Siergiej Ignaszewicz, Jurij Żirkow - Konstantin Zyrianow, Siergiej Siemak, Igor Siemszow (69. Dinijar Bilaletdinow), Iwan Sajenko (81. Dmitrij Torbiński) - Andriej Arszawin, Roman Pawluczenko (115. Dmitrij Syczew)

Sędziowie - główny: Lubos Michel; asystenci: Roman Slysko, Martin Balko (wszyscy Słowacja), techniczny - Massimo Busacca (Szwajcaria)