Szczegóły zawartej umowy precyzują, że konto Wisły przez najbliższy rok będzie zasilane co miesiąc kwotą 85 tysięcy złotych. Z tego 45 tysięcy zostanie przeznaczone na Akademię Piłkarską, a po 20 tysięcy na reaktywowaną drużynę IV-ligowych rezerw i Centralnej Ligi Juniorów. To 3 procent z 30-milionowego budżetu klubu.

Reklama

Stowarzyszenie Socios Wisły Kraków powstało dziewięć miesięcy temu. Obecnie liczy ponad tysiąc siedmiuset członków, którzy wpłacają miesięczne składki w wysokości 50, 100 i 200 złotych.

"Jestem dumny, że zostaliśmy jednym z najważniejszych partnerów klub. Powstaliśmy, aby ratować klub, a teraz możemy wspierać go w bieżącym funkcjonowaniu i rozwoju. To wydarzenie bez precedensu, że kibice w tak dużej kwocie wchodzą z pomocą dla klubu. Moim marzeniem jest, aby za rok podpisać umowę na dwa miliony złotych" – powiedział prezes stowarzyszenia Piotr Leśkiewicz, który zwrócił też uwagę na inne akcje organizowane przez Socios, jak choćby przeprowadzone w minioną sobotą sprzątanie stadionu przed rozpoczynającym się sezonem.

Do tej pory Socios wsparli Wisłę kwotą ponad 600 tysięcy złotych, a kolejne 350 tysięcy złotych jest zamrożone na koncie i zostanie przekazane na budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią, gdy projekt ten otrzyma dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Władze stowarzyszenia podkreślają, że ich działania są w pełni transparentne, a raporty finansowe i stan konta publikowane na bieżąco. Wśród członków jest m.in. wicepremier Jarosław Gowin, a ostatnio dołączył Marko Kolar, były już piłkarz Wisły, który w czerwcu został sprzedany do holenderskiego FC Emmen.

Stowarzyszenia socios są popularne w wielu krajach. Najliczniejsze organizacje takich klubów jak Benfica Lizbona czy Barcelona liczą po kilkaset tysięcy osób.

Prezes Wisły Piotr Obidziński ocenił, że podpisanie tej umowy jest wielkim dniem w procesie odbudowy klubu, który od kilkunastu miesięcy zmaga się z ogromnymi problemami finansowymi, a jego funkcjonowanie było zagrożone.

"Działalność Socios Wisły Kraków pokazuje, jak w krótkim czasie może zmienić się relacja pomiędzy kibicami i jego otoczeniem społecznym, a klubem. Jak można szybko i sprawnie zbudować coś, co jest bliskie modelowi zachodnioeuropejskiemu" – powiedział Obidziński podkreślając, że kwota miliona złotych podarowana klubowi jest znacząca i nie odbiega od stawek, jakie oferuje rynek za tak eksponowaną reklamę na koszulkach.

Wisła - już w koszulkach z logo Socios - nowy sezon ekstraklasy zainauguruje w sobotę meczem na własnym stadionie ze Śląskiem Wrocław.