Zapowiedź drugiego sezonu programu "Sędziowie"

Szymon Marciniak to bezsprzecznie najlepszy sędzia piłkarski na świecie. Świadczyć o tym mogą prowadzone przez niego dwa finały - mistrzostw świata i Ligi Mistrzów. Każdy topowy sędzia musi nie tylko perfekcyjnie stosować przepisy gry, ale również umiejętnie potrafić komunikować się z zawodnikami i sztabami drużyn.

Program "Sędziowie" emitowany przez Canal Plus w wyjątkowy sposób pokazuje pracę arbitrów. Widzowie mogą zobaczyć i posłuchać, z jakimi wyzwaniami mierzą się sędziowie podczas spotkań. Piłkarze często nie przebierają w słowach, grając o najwyższe laury i ogromne pieniądze. W kotle skrajnych emocji sędzia musi zapanować nad spotkaniem.

Reklama
Reklama

Trudne zadanie sędziego piłkarskiego

Nie jest to łatwe zadanie, bowiem praca sędziego zaczyna się na długo przed pierwszym gwizdkiem. Najpierw od oglądania meczów i analizowania gry oraz zachowania poszczególnych piłkarzy. Sędzia układa sobie plan na poprowadzenie meczu w taki sposób, aby nie być zaskoczony zachowaniem zawodników. Musi także wiedzieć dużo o taktyce obu drużyn, aby odpowiednio przemieszczać się po boisku i zawsze być blisko akcji. Sędzia zawsze musi myśleć o tym, co może wydarzyć się za kilka sekund, a umiejętne rozgryzanie drużyn i budowanie swojego autorytetu rozpoczyna na przedmeczowej rozgrzewce.

Opublikowane urywki z jednego z meczów PKO BP Ekstraklasy ukazują Marciniaka, który nie przebiera w słowach i jest zdecydowany w swojej retoryce. Zdarza mu się przekląć w trakcie komunikowania się z piłkarzem. Trzeba jednak pamiętać, że sędzia ma tylko kilka chwil na wytłumaczenie swojej decyzji, więc musi być stanowczy i pewny siebie.

Poniżej urywki pierwszego odcinka nowego sezonu "Sędziów":